Wyniki badań dotyczące umieralności mieszkańców Szczecinka na nowotwory

Ministerstwo Zdrowia odpowiada na interpelację Posła Czesława Hoca. Informacje zawarte w piśmie nie napawają optymizmem. Z drugiej strony jakość powietrza w naszym powiecie to mieszanina wielu rakotwórczych substancji, które występują w znacznych ilościach . Konkretyzując , mamy przekroczone od 2007 roku normy dla benzo(a)pireny, pyłu PM10 oraz od dwóch lat wartość dopuszczalna dla formaldehydu. To czym oddychamy nie jest obojętne dla naszego zdrowia!!!W poniedziałek, 21 maja odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Poseł na Sejm RP Czesław Hoc i Europoseł Marek Gróbarczyk oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra, Małgorzata Sobczyk oraz Jacek Pawłowicz. Celem spotkania było omówienie najnowszych wyników badań dotyczących umieralności mieszkańców Szczecinka na nowotwory. Wyniki przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia badań są zatrważające.

W analizowanym trzyletnim okresie 2008-2010 zmarło 2431 stałych mieszkańców powiatu szczecineckiego, z czego 620 osób, czyli 25,5% właśnie z powodu chorób nowotworowych. Ponadto stwierdzono, że umieralność z powodu tych chorób w powiecie jest o 14,2% wyższa od przeciętnej dla Polski, a o 7,7% wyższa niż w całym województwie zachodniopomorskim. Decydujący udział w podwyższonej umieralności mężczyzn miało większe zagrożenie życia z powodu nowotworów złośliwych oskrzeli i płuc – było ono o 37,1% wyższe niż przeciętne dla Polski, a o 32,1% wyższe niż w całym województwie. Trzeba podkreślić, że umieralność kobiet z powodu tych nowotworów również była wyraźnie wyższa od średnich poziomów w kraju – o 46,2% i w województwie – o 20,2%.

Podczas poniedziałkowej konferencji Poseł Czesław Hoc zapowiedział, że podjętych zostanie szereg działań, aby mieszkańcy miasta i powiatu szczecineckiego mogli żyć w czystym i bezpiecznym środowisku. Między innymi wystosowane zostanie pismo do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Ochrony Środowiska z prośbą o przeprowadzenie przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Państwowy Zakład Higieny dodatkowe, szczegółowych i dokładnych badań, które potwierdzą te dramatyczne dane. Jeżeli okaże się, że faktycznie żyjemy na nowotworowej bombie, skierowany zostanie również wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego narażania życia i zdrowia mieszkańców Szczecinka.

Relacja z konferencji w TV Zachód.

Jedna odpowiedź do “Wyniki badań dotyczące umieralności mieszkańców Szczecinka na nowotwory”

  1. Dane powalające i ta świadomość że dzisiaj Polacy to chyba rasa podludzi, bo jak inaczej można rozumieć fakt, że przy tak zatrważających danych odpowiedzialne instytucje nic nie robią. Jak powiedział Pan Marek Gróbarczyk że w Hanowerze takie dane byłyby alarmem. Tam pewnie pierwszą rzeczą byłoby wyeliminowanie szkodliwego zjawiska, a nie robienie z normalnych ludzi frustratów i zadymiarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.