Wszystko byłoby dobrze gdyby… nie warunki atmosferyczne.

Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki

Mark Twain

W dniu 2-go  lutego  2012 roku  SIS TERRA wysłała do WIOŚ w Szczecinie zgłoszenie  o znaczących przekroczeniach rakotwórczego pyłu PM10 wraz ze zrobionymi w tym dniu  zdjęciami „ pary wodnej”, która przekształcała  się w czarną smugę nie mającą już nic wspólnego z parą.

Jak się później okazało takich dni w lutym było  znacznie więcej, bo jednym cięgiem  14, a w całym miesiącu aż  15 dni z przekroczeniami.  W połowie lutego wysłaliśmy kolejne zgłoszenie, tym razem dotyczyło ono  emisji z dwóch niskich emitorów (kominów) , właśnie z tych, które zgodnie z    porozumieniem podpisanym przez burmistrza i firmę Kronospan już od 9 miesięcy  nie powinny  kopcić. Wraz ze zgłoszeniem  wysłaliśmy zdjęcia   problematycznych  dymiących kominów .

            Jakież było nasze zdziwienie, gdy na początku marca otrzymaliśmy odpowiedź, po pierwsze przyszła ona z WIOŚ z Koszalina, a po drugie przygotował ją Pan Kamiński. Dla mniej wtajemniczonych przypomnę, że w styczniu 2010 roku podczas naszych rozmów z v-ce Ministrem Środowiska  , delegatura WIOŚ w Koszalinie , którą kieruje  Pan Kamiński została  odsunięta od kontroli firmy. Prawie 20 letnia opieka koszalińskiego WIOŚ uśpiła czujność  mieszkańców, gdyż nie wykazywała żadnych zagrożeń, jednym słowem wszystko było OK’. Z drugiej strony, po naciskach społecznych wystarczyła jedna niezapowiedziana kontrola WIOŚ ze Szczecina, aby wykazać, że np. firma emituje amoniak bez pozwoleń.

Wygląda na to, że WIOŚ koszaliński   wrócił do gry i to w jakim stylu. Z jego korespondencji do nas wynika, że za przekroczenia rakotwórczego pyłu PM10 na stacji one-line  odpowiadają……… warunki atmosferyczne – takie jak  kierunek wiatru, prędkość wiatru, temperatura , wilgotność itp. Jaka to typowa dla szczecineckiego problemu „papka urzędnicza”. Nic dodać nic ująć, wreszcie wiemy co jest źródłem emisji rakotwórczego pyłu. Wygląda na to , że wszystko byłoby w porządku,  gdyby nie te warunki atmosferyczne.  W dalszej części pisma  kontynuuje, że przypuszczalną przyczyną przekroczeń  rakotwórczego pyłu są emisje z   indywidualnego ogrzewania budynków i ruchu pojazdów. Aby nikt się nie doczepił pada też zdanie, że nie można również wykluczyć emisji punktowych, czyli z emitorów przemysłowych.

W 2010 roku, szczeciński WIOŚ na podstawie dwóch funkcjonujących stacji  manualnych (przy ul. Artyleryjskiej i  przy ul. 1-go Maja) stwierdził , że za 35% -dni z przekroczenia rakotwórczego pyłu PM10 odpowiadają  emisje z zakładów Kronospan. Teraz, gdy mamy jeszcze dodatkowo stacje on-line przy ul. Przemysłowej  WIOŚ koszaliński ,  bardzo mętnie wypowiada się w tym temacie. Pisze, że w Szczecinie w tym okresie były również przekroczenia pyłu PM10. Jednak już nie podaje, że w Szczecinku było to 15 dni , a w Szczecinie 10, a wartość przekroczeń w Szczecinku mamy zdecydowanie wyższą. Podaje, że na pozostałych dwóch szczecineckich manualnych  stacjach pomiaru  w tych dniach również zanotowano przekroczenia dla  pyłu PM10. Zupełnie pomija fakt, że stacje te są zlokalizowane dalej od okolic dworca PKP i osiedla Warszawsko-Chełmińskiego, a zarejestrowane przekroczenia są wyraźnie mniejsze, co tylko potwierdza im dalej od źródła zanieczyszczeń tym przekroczenia niższe.  Kto jest odpowiedzialny za jakość naszego powietrza? Nie da się ukryć , że również my mieszkańcy nie jesteśmy bez winy, jednak jest ktoś, kto dorzuca nam do powietrza coś ekstra i dlatego pod tym względem mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w województwie. Póki co, jest to taka nasza szczecinecka tajemnica poliszynela ,  której urzędnicy i politycy boją się jak ognia.

W piśmie  otrzymaliśmy również informacje o emisji z emitorów, z których według słynnego porozumienia, nie powinno już nic kopcić.  I tu małe zaskoczenie, otóż firma posiada nadal pozwolenie na emisję gazów i pyłów z tych emitorów, a według harmonogramu  działań związanych z Programem Ochrony Powietrza dla rakotwórczego pyłu PM10, firma ma czas do końca 2012 roku!!!   na przeniesienie emisji z tych dwóch małych emitorów do wyższych. Ile tych terminów już  było? Pierwotny nieprzekraczalny termin to 31 maj 2011 roku, potem mieliśmy sierpień-wrzesień, a teraz…… grudzień, tyle że 2012 roku. Czyż nie jest to kpina z mieszkańców?  Jeszcze nie tak dawno temu , bo w grudniu 2011 roku, gdy Stowarzyszenie Terra walczyło w Sejmiku Wojewódzkim o powstrzymanie uchwalenia  bezsensownego Programu Ochrony Powietrza dla rakotwórczego  pyłu PM10, Pan Wyszomirski wprawił nas w zdumienie wychwalając na forum terminowość realizacji  wszystkich punktów  porozumienia  podpisanego przez burmistrza i firmę Kronospan .

Burmistrz już w ogóle nie wypowiada się na temat  tego głośnego nieporozumienia. Nie bez przyczyny  podaję tu słowo nieporozumienie, gdyż było to zwykłe przedwyborcze zagranie propagandowe dwóch dżentelmenów, o którym było głośno …do czasu wyborów. Teraz burmistrz jak ognia unika tego tematu, licząc najwyraźniej , że mieszkańcy mają krótką pamięć .

Kolejna kwestia dotyczy  wejścia w życie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, zgodnie z którą  firma  będzie zobligowana w terminie do 06.07.2015 roku  do modernizacji linii produkcyjnych w tym w szczególności układów odpylających i oczyszczających gazy emitowane do powietrza. Czy coś w tym względzie robi?…..cisza , być może liczy na nadal przyjazne wiatry z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, a być może zwinie żagle i słuch po niej w Szczecinku zaginie. Co nam zostanie w spadku to się dopiero okaże , gdyż obecnie nie ma odważnych na przeprowadzenie badań środowiskowych, które dotyczyłyby wszystkich elementów środowiska, w którym żyjemy, w tym także gleby.

Dlaczego o tym wszystkim piszemy? Pamiętają Państwo ten moment, gdy zdecydowana większość mieszkańców powiedziała STOP budowie planowanej spalarni.  Udało się, wygraliśmy. Firma wycofała się z pomysłu  budowy  spalarni  w przestarzałej technologii rusztowej, w której pomimo negatywnej opinii Szczecińskiego WIOŚ miała być spalana między innymi „biomasa z hałdy” . Jako społeczeństwo obywatelskie mamy prawo do tego aby władze lokalne , wojewódzkie, czy też ogólnopolskie liczyły się z naszym głosem. To my jesteśmy gospodarzami naszego miasta, a urzędnicy wszystkich szczebli są po to aby służyć nam obywatelom.  Pamiętajmy o tym , gdyż w przeciwnym razie będziemy tylko „zwykłą śrubką” dokręcaną lub poluzowaną według uznania władz i urzędników.

W dniu dzisiejszym Zarząd SIS TERRA wysłał do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska pismo, w którym domagamy się odsunięcia WIOŚ Koszalin od kontroli firmy Kronospan.

Zarząd SIS TERRA

3 odpowiedzi do “Wszystko byłoby dobrze gdyby… nie warunki atmosferyczne.”

 1. Też pisałem do tego pana Kamińskiego z delegatury WIOŚ Koszalin, z zapytaniami odnośnie jego wcześniejszych odpowiedzi i obecnej sytuacji która nijak nie pokrywa się z jego wyjaśnieniami. Co ten człowiek tam robi? Jedno idzie w dobrym kierunku PO się kończy, a z nimi mam nadzieje nasze problemy i oby tak było.

 2. Za jakiś, czas wszyscy będą oburzeni (szczególnie w mediach)jak to było możliwe aby przez tyle lat truć ludzi i środowisko, ale to będzie za jakiś czas ,teraz urzędasy i elyta PO wszystko pod dywan zamiatają. Ile jeszcze istnień ludzkich …….

 3. Kowalski zarabia 3568 zł
  Przeciętne wynagrodzenie brutto w lutym wyniosło 3568,32 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,3 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 2,7 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. To dane słabsze od prognoz.
  Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w lutym wzrosło o 5,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadło o 1,3 proc.
  Wzrost nominalnego poziomu wynagrodzeń o 4,3 proc. rdr przy takim samym poziomie inflacji oznacza, że realnie płace się nie zmieniły.
  Zatrudnienie lekko w górę
  GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w lutym było zatrudnionych 5 mln 542,9 tys. osób, czyli o 0,5 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,1 proc. mniej wobec stycznia.
  Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w lutym wzrosło nieco mocniej – o 0,6 proc. w ujęciu rocznym oraz spadło o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym.
  P.S. No i co narzekamy przecież jest tak wspaniale, pracy przybywa zarobki wysokie, powietrze czyste, żyć nie umierać 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.