W opinii ekspertów „zielona energia” Kronospanu zagrożeniem dla mieszkańców Szczecinka.

Nowa inwestycja Kronospanu generator gorącego powietrza to spalarnia odpadów  wyjęta spod prawa!!! w której planuje się spalać około 20 ton odpadów na godzinę m. in. pył ze szlifowania płyt wiórowych. Dlaczego wyjęta spod prawa?  W celu zmniejszenia kosztów budowy i eksploatacji inwestycji, bez monitoringu ciągłego na emitorach, abyśmy nie mogli kontrolować  jakiego rodzaju zanieczyszczenia i w jakiej ilości trafiają do naszego powietrza. Największym jednak zagrożeniem jest brak  urządzeń neutralizujących niebezpieczne zanieczyszczenia gazowe (formaldehyd, amoniak, dioksyny, furany itd.)!!!Jak na razie nie powstrzymały budowy, negatywne opinie dla tej inwestycji Politechniki Koszalińskiej i Pana prof. Adama Grochowalskiego z Politechniki Krakowskiej , a także opinia Ministra Środowiska. To już kolejna oszczędnościowa  inwestycja firmy, w której ekologiczny gaz  zastępuje się , spalaniem odpadów z płyt wiórowych zawierających kleje, a które firma nazywa biomasą (?!).
Elektrofiltr  będzie wykorzystywany do celów technologicznych, gdyż spalanie tego typu odpadów powoduje większe zapylenie niż spalanie gazu.  Eksperci prof. T. Piecuch i prof. A. Grochowalski jak również Minister Środowiska stoją na stanowisku, że płyta wiórowa i pył pochodzący z jej szlifowania nie jest biomasą, gdyż zwiera kleje i inne substancje chemiczne. Może być spalany  tylko w instalacjach spełniających normy dla spalarni odpadów, gdzie m.in. będą oczyszczane gazy odlotowe i monitoring ciągły na emitorach (kominach).
W obecnie budowanym generatorze niebezpieczne gazy odlotowe  bezpośrednio przez komin trafią do naszego powietrza, gdzie ich obecność będzie zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców.
Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wnikliwie zajęła się już tą sprawą i zapewne niedługo podejmie określone  działania.  Bulwersujący jest fakt, że zarówno burmistrz jak i starosta nie licząc się z negatywną opinią  ekspertów , protestem mieszkańców  i  opinią Ministra Środowiska  już wydali stosowne decyzje i pozwolenia dla tej inwestycji, które są niezgodne z prawem polskim, unijnym, a także z Programem Ochrony Powietrza, który zabrania na terenie powiatu spalania odpadów drzewnych zawierających kleje w instalacjach, które nie spełniają norm dla spalarni odpadów.
Chcąc chronić miejsca pracy i zdrowie mieszkańców zarząd firmy powinien jak najszybciej podjąć decyzje o budowie spalarni odpadów, w której będą oczyszczane gazy odlotowe, a nie  szukać drogi na skróty kosztem bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców.
Nie dla spalarni zwanej generatorem  gorącego powietrza powiedziało  6 578 mieszkańców Szczecinka.
Ekspertyzy Naukowców po pobrania i przeczytania są na naszej stronie w prawym menu na górze.
Zarząd SIS TERRA

14 odpowiedzi do “W opinii ekspertów „zielona energia” Kronospanu zagrożeniem dla mieszkańców Szczecinka.”

 1. Dobrze że chociaż u Was można mieć swoją opinie i ją wyrazić bo w temacie cenzura jak za czasów komuny. Dostałem bana za wyrażenie swojej kulturalnej opinii. Dziwnym trafem temat przestał interesować się problem fabryki, nałożył różowe okulary i udaje że wszystko jest OK. Tak więc w temacie już raczej nie przeczytacie odmiennego zdania komentującego, od przyjętych przez „banującego” kanonów. Ja osobiście już jakiś czas temu zerwałem wszelkie więzi z tą gazetką i tylko jednego żałuje że dali mi bana na komentowanie, a nie na cały portal.

  1. Masz rację widziałem ostatnio wpis kogoś kto grzecznie dał link do programu TV Trwam o Szczecinku i na drugi dzień wpisu już nie było, a inny komentujący napisał „a no faktycznie cenzura na całego,komentarz poleciał;-)”
   Można to sprawdzić tutaj: http://temat.net/aktualnosci/15439/McDonald's-na-100
   Pozdrawiam też muszę przestać tam zaglądać.

 2. Układ zamknięty działa, na nic protesty mieszkańców, OPINIE EKSPERTÓW, Ministra Środowiska. Wszechwiedzący z ratusza sam jest ekspertem od wszystkiego i doskonale wie jak się urządzić z fabryką aby żyło się jeszcze lepiej.

 3. Wczoraj krótką informację TERRY na temat generatora przeczytałem w obserwatorze lokalnym i GK, temacik milczy. Co będzie jak któregoś dnia te różowe okulary spadną im z nosa i zobaczą rzeczywistość i cały nakład niesprzedanej gazety.

 4. Szczecinecki układ zamknięty działa, nie trzeba iść do kina , u nas na żywo – bilety gratis!!!

 5. Bardzo mnie cieszy kiedy widzę na jednej półce Obserwator Szczecinecki i Beztemacie, wtedy mam wybór wziąć rzetelną gazetę, czy tubę propagandową, wybór pada na rzetelną prasę i czytam Obserwator Szczecinecki.
  P.S. Obserwator jeżeli nas czytasz to wiedz że robisz dobrą robotę i ja namawiam wszystkich na kupowanie Waszego pisma, a zdecydowanie obradzam kupowania Beztemacia.

  1. Obserwator też może napisać tyle, ile może 🙁 Przemilczano tam fakt, że np. w programie TV Trwam nie chciał wziąć udziału burmistrz i krono , jakoś to spółka, czy co, że się tak dzielnie wspierają i poklepują ?
   Ale temacik to już w ogóle szmatławiec, podobnie jak różowa tv 🙁

   1. O widzisz Ola dzięki że otwierasz nam oczy, jak człowiek błądzi 🙂 W takim układzie kiedy teraz będę w sklepie widział beztemacie i obserwatora to wybiorę Twój Weekend tam chociaż jak ktoś pokazuje pupę to ładną 🙂

 6. Wolę zajrzeć na stronę Terry, tu zawsze piszą prawdę, bo gdyby było inaczej, już dawno byliby w sądzie za kłamstwo. Można czytać wszystko, bo trzeba wiedzieć, co wróg o nas mówi, ale nie dać sobą manipulować. A jeśli chodzi o Twój Weekend, to faktycznie przyjemniejsza prasa, chociaż te wszystkie pupy też nie byłyby takie fajne bez obróbki w photoshopie :):)

 7. Niezły miałem ubaw, gdy znajomy mi opowiadał jak młody gaśściem poszedł do dworu się ukorzyć-łysy wytarł nim sobie buty i kazał przysłać ojca, więc i ojciec poszedł pokornie wycierać buty łysemu swoimi ciuszkami – i w taki sposób ma się na ratkę za fiacika.
  BYT KSZTAŁTUJE ŚWIADOMOŚĆ JAK TO POWIEDZIAŁ JEDEN MĄDRY PAN.

 8. To wszystko jedna wielka Popaprana Organizacja, trzeba przewietrzyć ratusz i starostwo, jak powiedział Pan Bratkowski.

 9. Teraz na plaży będzie wielka pompa. TVN będzie reklamował Śmierdzinek i nasze bagienko. Szkoda, że władzuchna nie da dobrego przykładu i nie wykąpie się w tym ścieku. To jakaś paranoja, żeby tak oszukiwać ludzi i brać na tę reklamę z naszych podatków 🙁

  1. Niezły ubaw miałem gdy w programie TV Trwam „po stronie prawdy” niedorzecznik prasowy starosty starała się wytłumaczyć jego nieobecność w programie. Najpierw wychwalała go jak to interesuje się problemami mieszkańców Szczecinka, a potem ups…. wymsknęło się jej , że nie przyszedł gdyż musi się przygotować merytorycznie do rozmowy:). Wychodzi na to, że pozwolenie na budowę generatora toksycznego powietrza wydał bez merytorycznej wiedzy, mam wrażenie że przed złożeniem podpisu liznął trochę wiedzy na ten temat u specjalisty od kurzajek, naszego lokalnego omnibusa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.