TERRA kolejny raz wygrała w sądzie z burmistrzem.

W dniu 23 maja 2014 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił decyzję środowiskową Burmistrza Miasta Szczecinek udzieloną Kronospan Szczecinek Sp. z o.o., a dotyczącą tzw. „nowoczesnego” generatora gorącego powietrza. Stowarzyszenie „Terra” od początku zarzucało, że generator stanowi zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia i życia mieszkańców. Związane jest to z tym, że zakład dla tej instalacji, zresztą tak jak dla pozostałych które posiada, nie przewidział tzw. urządzeń oczyszczających gazy odlotowe. Są to urządzenia, które oczyszczają ze związków toksycznych spaliny wydostające się z emitorów zakładu.

Zdaniem Kronospanu i Burmistrza ich zamontowanie nie jest to konieczne ponieważ w instalacjach spalany ma być biomasa. Za taką uważają oni pyły z płyt drewnopochodnych. Po raz kolejny należy jednak wyjaśnić, że pyły te oprócz drewna zawierają znaczne ilości kleju i utwardzaczy. Spalanie tych substancji powoduje wydzielanie się związków toksycznych zanieczyszczających środowisko i zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. Żeby zrozumieć istotę tej swoistej pomyłki należy wyjaśnić, że Burmistrz uznał, że drewnem (biomasą) są kleje i utwardzacze.

Nie jest to żadne wyolbrzymienie – tak de facto twierdzi Burmistrz. Stowarzyszenie nie wie jakich argumentów użył Kronospan aby przekonać Burmistrza do tej bzdury. Argumenty natury racjonalnej i naukowej w tym wypadku odpadają. Stanowisko Stowarzyszenie zostało potwierdzone przez Politechnikę Koszalińską, prof. Adama Grochowalskiego z Politechniki Krakowskiej, Ministerstwo Środowisko. Takie też jest prawo.

W postępowaniu sądowym Stowarzyszenie zgłosiło także zarzuty niedopuszczania do czynności postępowania oraz nieinformowania o jego przebiegu. Zarzuciło również interesowność Burmistrza, który wcześniej podpisywał z Kronospanem porozumienia. W ocenie Stowarzyszenie, miały one charakter porozumień prywatnych, gdyż nie uzyskały akceptacji Rady Miasta. Celem ich było osiągnięcie efektu propagandowego, nie zaś poprawa jakości środowiska.

Ostatecznie sąd administracyjny uwzględnił skargę Stowarzyszenia. Sprawa zacznie się na nowo. Niestety chyba znowu pierwsze rozstrzygnięcie będzie należało do Pana Douglasa. Jednakże już od przedwczoraj Kronospan powinien zaniechać budowy nowej inwestycji, a jeśli rozpoczęła już ona swoje funkcjonowanie, zaprzestać tego. Takie jest obecnie prawo. Chyba retorycznym pytaniem jest czy będzie ono przestrzegane?

Składamy serdeczne podziękowania Panu mecenasowi Filipowi Sztukiel, zaangażowanie i pomoc prawna z jego strony, była kluczem do wygranej przez nas sprawy.

Zarząd SIS TERRA

8 odpowiedzi do “TERRA kolejny raz wygrała w sądzie z burmistrzem.”

  1. Ale burmistrz dostał kopa w d….. !!!!!! 🙂 🙂
    I wszystkie jego argumenty psu na budę !!!! Teraz winę zaczyna przerzucać na starostę ( wypowiedź w gawexie ). Czy starosta będzie milczał, czy przerzuci winę na sanepid ? Rączka rączkę myje, układy i układziki, jak długo jeszcze ludziska tak będą zaślepione ???? Obudźcie się ludzie, robią z Was idiotów !!!!:(

  2. Mam wrażenie ,że starostwo, ratusz i krono to pewien układ który wzorce czerpie z powieści Mario Puzo. Aż strach pomyśleć, co by się działo w Szczecinku, gdyby nie było Terry.

  3. Jestem pod wrażeniem determinacji i skuteczności, większość inteligentnych osób które znam też Wam kibicuje!

  4. Trzymam kciuki za krono…..w kwestii odszkodowania od liska i duglaska za postawienie generatora smrodu. Tak na oko to po 20 baniek do zwrotu dla kombinatu. Niech ich kombinat puści z dymem do samych Smorgoń!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.