Szczecinek zagłębie energetyczne

Szczecinek zagłębie energetyczne !!! – suma nominalnych mocy instalacji, w których obecnie następuje proces spalania w zakładzie Kronospan wynosi  229, 13 MWt.  Można tym zaspokoić potrzeby energetyczne ponad trzech miast wielkości Szczecinka !!! Już obecnie na terenie zakładu w kotłach na biomasę spalana jest zanieczyszczona klejami pseudo biomasa,  a produkty jej spalania mogą być zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców. Dlaczego gazy odlotowe ( tlenki siarki, azotu, formaldehyd, amoniak i inne) z tych instalacji nie są neutralizowane ? Urzędnicy i firma nie dostrzegają problemu, który my mieszkańcy czujemy na co dzień.  Jakby  tego było mało, firma planuje spalać tego jeszcze więcej. Planowana budowa generatora gorącego powietrza, zwanego przez nas spalarnią podwoi ilość spalanej dotąd „biomasy”.

Nowa inwestycja to spalarnia odpadów wyjęta spod prawa !!! w której planuje się spalać rocznie 165 tys. ton „biomasy”. Dlaczego wyjęta spod prawa?  W celu zmniejszenia kosztów budowy i eksploatacji inwestycji, bez monitoringu ciągłego na emitorach, aby nie kontrolować jakiego rodzaju zanieczyszczenia i w jakiej ilości trafiają do  powietrza, tak jak to jest w spalarniach funkcjonujących zgodnie z prawem. Największym zagrożeniem jest brak  urządzeń neutralizujących zanieczyszczenia gazowe !!!

Zgodnie z pozwoleniami, które wydał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego firmie Kronospan, rocznie do szczecineckiego powietrza już obecnie emitowane jest:   913 ton-amoniaku !!!,   227 ton – formaldehydu  !!!,   1241 ton  – pyłu ogółem !!! 1557 ton – dwutlenku  azotu !!!. Jest szansa, że to się zmieni, gdyż pozwolenia te unieważnił Minister Środowiska w listopadzie 2012 roku, twierdząc, że firma powinna posiadać pozwolenie zintegrowane a co się z tym wiąże monitoring ciągły na emitorach. Widać dla firmy to poważny problem, gdyż okazałoby się, co i w jakich ilościach jest emitowane do szczecineckiego powietrza. Tak więc mamy dość osobliwą sytuację, Minister unieważnił pozwolenia, firma się odwołała i ……… złożyła w międzyczasie wniosek na następne kontrowersyjne według nas i naszych ekspertów przedsięwzięcie (?!).

7 odpowiedzi do “Szczecinek zagłębie energetyczne”

  1. Spalin nie oczyszczają, a spalają tyle , że my mieszkańcy to mały pikuś przy fabryce. To wreszcie, kto zanieczyszcza powietrze w tym mieście panie burmistrzu, marszałku z całą resztą urzędników???????

  2. Jakim prawem urzędas ze Szczecina wydaje pozwolenia na trucie mieszkańców? Dzieje się to już od lat, ciekawę co go motywowało do takich decyzji?Pewnie to samo co motywuje pewnego lekarza onkologa znanego specjalisty od kurzajek, do opowiadania bzdur na temat rzekomych pyłów z Kaliningradu trafiających do Szczecinka. Na szczęście mieszkańcy podnieśli głowę i powiedzieli DOŚĆ!!!

  3. Witam
    Oprócz toksycznych i rakotwórczych substancji wydostających się z terenu zakładu – chciałbym zwrócić Państwa uwagę na eksploatacje przez firmę krono złóż wody pitnej. Woda pitna to skarb Szczecinka. Do wydobywania gazu łupkowego metodą szczelinową potrzebne są tryliony litrów wody, co więcej woda ta zostaje skażona związkami toksycznymi – więc – woda znajdująca się pod Szczecinkiem niedługo będzie jednym z niewielu rezerwuarów czystej zdrowej wody na terenie Polski, o ile oczywiście już nie jest zbyt przez krono skażona.
    Pozdrawiam

  4. Jutro tj.w środę w Radio RMF FM, bedzie informacja o problemach mieszkańców Szczecinka i unieważnieniu pozwoleń dla firmy Kronospan ( możliwe, że już o godz. 10 00)

  5. Ja bym nie chciał trzymać we własnym żony, która przez 24 lata mówiła jak dba o mnie i dom, a okazala się zwykłą prostytutką. Pogoniłbym ją tam gdzie pieprz rośnie i zaczynał życie od nowa – czym szybciej tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.