Strona główna Wiadomości SIS Terra Spytaj lekarza jak może wpływać zanieczyszczone powietrze na twój stan zdrowia.

Spytaj lekarza jak może wpływać zanieczyszczone powietrze na twój stan zdrowia.

100
2

Już w 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia alarmowała: każdego roku w Polsce z powodu smogu przedwcześnie umiera ok. 44 tysiące ludzi. W Europie 340 tysięcy, na całym świecie 3,5 miliona. W swoim raporcie uznała zanieczyszczenie powietrza za jeden z głównych kancerogenów. Oszacowała, że ok. 223 tysiące zgonów w Europie jest spowodowanych rakiem płuc. Jednocześnie uznała, że 8 proc. wszystkich nowotworów płuc w Europie wywołuje smog.

Szkoda, że większość szczecineckich lekarzy bagatelizują ten problem. Burmistrz, który jak wiadomo jest lekarzem onkologiem, wielokrotnie wypowiadał się na ten temat, negując możliwość takiego wpływu.

W tej kwestii również Polska, Europa i Świat nie zaglądają do naszego miasta już od dawna.

To, co wdychamy, ma wpływ na nasze zdrowie – powtarza Światowa Organizacja Zdrowia. A krakowscy onkolodzy pytają chorych: czym palicie w piecach i gdzie mieszkacie? – To ważne zwłaszcza przy nowotworach płuc. 8 proc pacjentów na świecie choruje właśnie przez smog – mówi dr Maciej Hetnał z Centrum Radioterapii „Amethyst”.

– Jakiś czas temu miałem pacjenta z nowotworem płuc. Dość młody człowiek, nigdy nie palił papierosów, zdrowo się odżywiał, w rodzinie nikt na raka nie chorował. I on po prostu zapytał mnie: czy to możliwe, że przyczyną nowotworu jest zanieczyszczone powietrze i miejsce, w którym mieszka – tuż przy alejach Trzech Wieszczów – opowiada dr Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii „Amethyst”.

Smog a nowotwór

Choć nie ma na razie w Polsce statystyk potwierdzających tę zależność, lekarze coraz częściej mówią otwarcie: smog, który wdychacie, powoduje szereg chorób. – Jedna z nich to nowotwór płuc – mówi dr Hetnał.

Dr Hetnał wskazuje, że to oznacza, że w Polsce prawie 2 tysiące przypadków rocznie zachorowania na nowotwór płuc wywołanych może być zanieczyszczonym powietrzem.   –  Tyle że w Polsce nie ma takich analiz. Jesteśmy mało wiarygodni i słabo zorganizowani, jeśli chodzi o zbieranie danych epidemiologicznych – zaznacza.

Tymczasem rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie wśród mężczyzn i najczęstszą nowotworową przyczyną zgonów (1.4 miliona zgonów, 18%). W 2010 roku częstość zachorowań na nowotwory płuca w Polsce była wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej. Także umieralność z powodu nowotworów płuca w Polsce jest wyższa niż przeciętna w UE. Coraz częściej chorują też osoby, które nigdy w życiu nie paliły papierosów, choć to właśnie one są uważane za główną przyczynę zachorowania na nowotwory płuc.

– Dlatego, gdy trafiają do nas pacjenci, to nie pytamy już tylko o standardowe czynniki narażenia: papierosy, alkohol, miejsce zamieszkania. Nasza świadomość rośnie, dane WHO nie pozostawiają złudzeń, dlatego zaczynamy też pytać pacjentów: czym ogrzewają domy, w jakiej okolicy mieszkają. Gdy mówią gdzie, to sprawdzamy, jakie w tej okolicy jest zanieczyszczenie powietrza. Zastanawiamy się też, czym pali się w okolicy – mówi dr Hetnał. To ma pomóc określać przyczyny zachorowania.

Tym bardziej, że Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała niedawno: „przegrywamy walkę z rakiem, dostępne terapie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Należy zacząć badać przyczyny zachorowania na nowotwory”. W Polsce centra onkologiczne nie mają dziś opracowanych analiz przyczyn zachorowania na nowotwory, biorących pod uwagę wpływ zanieczyszczenia powietrza.

Źródło: Smog a nowotwory płuc. Onkolodzy biją na alarm ( wyborcza.pl opublikowany 27.02.2016 roku).

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.