Spytaj lekarza jak może wpływać zanieczyszczone powietrze na twój stan zdrowia.

Już w 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia alarmowała: każdego roku w Polsce z powodu smogu przedwcześnie umiera ok. 44 tysiące ludzi. W Europie 340 tysięcy, na całym świecie 3,5 miliona. W swoim raporcie uznała zanieczyszczenie powietrza za jeden z głównych kancerogenów. Oszacowała, że ok. 223 tysiące zgonów w Europie jest spowodowanych rakiem płuc. Jednocześnie uznała, że 8 proc. wszystkich nowotworów płuc w Europie wywołuje smog.

Szkoda, że większość szczecineckich lekarzy bagatelizują ten problem. Burmistrz, który jak wiadomo jest lekarzem onkologiem, wielokrotnie wypowiadał się na ten temat, negując możliwość takiego wpływu.

W tej kwestii również Polska, Europa i Świat nie zaglądają do naszego miasta już od dawna.

To, co wdychamy, ma wpływ na nasze zdrowie – powtarza Światowa Organizacja Zdrowia. A krakowscy onkolodzy pytają chorych: czym palicie w piecach i gdzie mieszkacie? – To ważne zwłaszcza przy nowotworach płuc. 8 proc pacjentów na świecie choruje właśnie przez smog – mówi dr Maciej Hetnał z Centrum Radioterapii „Amethyst”.

– Jakiś czas temu miałem pacjenta z nowotworem płuc. Dość młody człowiek, nigdy nie palił papierosów, zdrowo się odżywiał, w rodzinie nikt na raka nie chorował. I on po prostu zapytał mnie: czy to możliwe, że przyczyną nowotworu jest zanieczyszczone powietrze i miejsce, w którym mieszka – tuż przy alejach Trzech Wieszczów – opowiada dr Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii „Amethyst”.

Smog a nowotwór

Choć nie ma na razie w Polsce statystyk potwierdzających tę zależność, lekarze coraz częściej mówią otwarcie: smog, który wdychacie, powoduje szereg chorób. – Jedna z nich to nowotwór płuc – mówi dr Hetnał.

Dr Hetnał wskazuje, że to oznacza, że w Polsce prawie 2 tysiące przypadków rocznie zachorowania na nowotwór płuc wywołanych może być zanieczyszczonym powietrzem.   –  Tyle że w Polsce nie ma takich analiz. Jesteśmy mało wiarygodni i słabo zorganizowani, jeśli chodzi o zbieranie danych epidemiologicznych – zaznacza.

Tymczasem rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie wśród mężczyzn i najczęstszą nowotworową przyczyną zgonów (1.4 miliona zgonów, 18%). W 2010 roku częstość zachorowań na nowotwory płuca w Polsce była wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej. Także umieralność z powodu nowotworów płuca w Polsce jest wyższa niż przeciętna w UE. Coraz częściej chorują też osoby, które nigdy w życiu nie paliły papierosów, choć to właśnie one są uważane za główną przyczynę zachorowania na nowotwory płuc.

– Dlatego, gdy trafiają do nas pacjenci, to nie pytamy już tylko o standardowe czynniki narażenia: papierosy, alkohol, miejsce zamieszkania. Nasza świadomość rośnie, dane WHO nie pozostawiają złudzeń, dlatego zaczynamy też pytać pacjentów: czym ogrzewają domy, w jakiej okolicy mieszkają. Gdy mówią gdzie, to sprawdzamy, jakie w tej okolicy jest zanieczyszczenie powietrza. Zastanawiamy się też, czym pali się w okolicy – mówi dr Hetnał. To ma pomóc określać przyczyny zachorowania.

Tym bardziej, że Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała niedawno: „przegrywamy walkę z rakiem, dostępne terapie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Należy zacząć badać przyczyny zachorowania na nowotwory”. W Polsce centra onkologiczne nie mają dziś opracowanych analiz przyczyn zachorowania na nowotwory, biorących pod uwagę wpływ zanieczyszczenia powietrza.

Źródło: Smog a nowotwory płuc. Onkolodzy biją na alarm ( wyborcza.pl opublikowany 27.02.2016 roku).

2 odpowiedzi do “Spytaj lekarza jak może wpływać zanieczyszczone powietrze na twój stan zdrowia.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.