Spotkanie w Parlamencie Europejskim to kolejny krok do przodu.

Składamy serdeczne podziękowania dla Pana Europosła Marka Gróbarczyka i Pan Posła RP Czesława Hoc oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowaniu spotkania w Brukseli i tym samym wspierają nasze działania na rzecz czystego środowiska w Szczecinku!!!!!!

Siedmioosobowa delegacja SIS TERRA spotkała się w Brukseli 12 października 2011 roku z Anną Rosbach przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego,  Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego oraz posłami do PE i Greenpeace. Spotkanie było możliwe dzięki zabiegom posła do Parlamentu Europejskiego Marka Gróbarczyka.

[nggallery id=28]

Naszym celem było przedstawienie w Parlamencie Europejskim kwestii związanych z zanieczyszczeniem powietrza w Szczecinku. Nasza walka o „czyste powietrze”, pomimo licznych pism, rozmów z urzędnikami i innych działań jakie podjeliśmy nie przyniosła oczekiwanego efektu. Problem się bagatelizuje, rozmydla, urzędnicy nie podejmują konkretnych działań. Spotkanie w Brukseli to również nawiązanie współpracy a organizacją ekologiczną „LOS” z Żar. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w Brukseli, choć już od dłuższego czasu byliśmy ze sobą w kontakcie.

To dopiero pierwsze spotkanie robocze, podczas którego nasze oczekiwania zostały jasno wyartykułowane. Rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną, następnie analiza dokumentów głównie o wyniki pomiarów WIOŚ dała podstawy do merytorycznej dyskusji. Tematem wiodącym był obecny stan szczecineckiego i żarskiego powietrza. Okazało się, że z przekroczeniami benzo(a)pirenu, pyłu zawieszonego , formaldehydu sytuacja przedstawia się podobnie w obu miastach, oczywiście mamy jeszcze amoniak i ……. Ponadto każdy z parlamentarzystów dostał specjalnie przygotowane materiały poparte wynikami pomiarów WIOŚ i ostatnie bulwersujące pozwolenia marszałka, to wszystko tłumaczone w języku angielskim. Materiały miały być uzupełnieniem i wymagają wnikliwej analizy, na którą podczas spotkania zabrakło czasu. Co udało nam się wypracować, oczywiście to o czym możemy już dziś głośno powiedzieć. Poseł Marek Gróbarczyk ma wystąpić do ministra środowiska o tekst odpowiedzi przesłanej do UE w lipcu tego roku (której nam ministerstwo nie udostępniło). Pani Rosbach zapewniła, że w tej chwili jest możliwe, aby jak najszybciej wprowadzić na wokandę problem zanieczyszczenia powietrza. Poprzez to będzie chciała wywrzeć presję na nasz rząd i odnieść się do naszego problemu. Pani przewodnicząca zaproponowała również nam bezpłatną pomoc prawną. Pomimo, że mamy obecnie już taką fachową pomoc, o czym poinformowaliśmy Panią Annę Rosbach bardzo chętnie przyjęliśmy jej propozycje. Fachowców nigdy za dużo, również tych z ochrony środowiska. Wróciliśmy pełni nadziei i optymizmu, a także wiary, uważamy, że jest to kolejny znaczny krok do przodu. Udało się nam – a powiedziano nam o tym już w rozmowach kuluarowych – zainteresować tym problemem przewodniczącą Annę Rosbach oraz Saskia Richartz przedstawicielkę Greenpeace. Zostały wypracowane kierunki działania, ale jeszcze za wcześnie, aby o wszystkim mówić. Było to pierwsze spotkanie, ale zapewne nie ostatnie. Chcemy zainteresować tym problemem nie tylko przewodniczącą komisji i Greenpeace, ale także innych. Szykujemy się do pewnej akcji, która ma się przyczynić do nagłośnienia sprawy. Jak nam powiedział jeden z uczestników spotkania , to że dziś tu jesteście już jest sukcesem i wynika z waszej aktywności. Niektóre stowarzyszenia zabiegają o to latami. Głos społeczeństwa to to z czym dziś liczą się parlamentarzyści w Brukseli. Jednak aby był on słyszalny , przemawiać musza za tym argumenty i odpowiednia strategia działania wy spełniacie te warunki dlatego jesteście w Brukseli.

Źródło relacji: TV Zachód

Polecamy stronę Stowarzyszenia LOS z Żar

3 odpowiedzi do “Spotkanie w Parlamencie Europejskim to kolejny krok do przodu.”

  1. Siła TERRY jest coraz większa ,a fabryce brak argumentów.
    Niedługo już prawda zwycięży zło i będziemy mogli oddychać pełną piersią.

  2. Dziekuje w imieniu wlasnym i mojej rodziny mieszkajacej w Szczecinku oraz moich dzieci, ktore odwiedzaja te piekne miasto w czasie letnich wakacji. Powodzenia!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.