Aktualizacja 26.09.2013/Skandal – 40 mln zł dla Kronospanu!!!

Skandal – 40 mln zł dla Kronospanu!!!

W wydaniu internetowym lokalnej gazety z dnia 20.09.2013. ukazała się wypowiedź pana Chrzanowskiego –dyrektora Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wynika z niej, że w niedługim czasie podpisze on umowę z firmą Kronospan o dofinansowanie inwestycji Kronospanu zwanej generatorem gorącego powietrza w niebagatelnej kwocie 40 mln zł!

Jesteśmy zbulwersowani tą informacją Jak to jest możliwe, aby Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska udzielał dotacji przedsięwzięciu, które będzie zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców Szczecinka?

Przypomnijmy – generator gorącego powietrza to kontrowersyjna inwestycja Kronospanu, w której planuje się spalać ok. 20 ton odpadów w tym między innymi pył ze szlifowania płyt wiórowych zawierający kleje. NIE dla tej inwestycji powiedziało 6587 mieszkańców naszego miasta. Według opinii naukowców z Politechniki Koszalińskiej , prof. Grochowalskiego z Politechniki Krakowskiej oraz Ministerstwa Środowiska odpady te można spalać tylko w spalarniach spełniających normy dla spalarni odpadów niebezpiecznych, gdzie będą oczyszczanie gazy odlotowe, monitoring ciągły na emitorach i inne konieczne zabezpieczenia. Oczyszczanie gazów odlotowych i elektrofiltr to dwie różne sprawy. W wypadku tej inwestycji elektrofiltr będzie służył tylko do ograniczenia pylenia w procesie technologicznym, natomiast brak instalacji oczyszczania gazów odlotowych w dobie XXI wieku jest skandalem. Firma zamiast zainwestować w odpowiednie technologie, brnie dalej w inwestycje będące zagrożeniem dla obecnych mieszkańców Szczecinka i przyszłych pokoleń. Dlaczego pan Chrzanowski z WFOŚ ze Szczecina chce przekazać 40 mln zł na tę inwestycję? Przecież ten Pan reprezentuje instytucję państwową, która powinna wspierać inwestycje przyjazne dla ludzi i środowiska, a nie inwestycje, które w opinii naukowców są zagrożeniem. Właśnie doszliśmy do paradoksu, że za nasze pieniądze, ktoś próbuje zaserwować nam więcej toksycznego powietrza w Szczecinku. Granice nie tylko prawa ale przyzwoitości już dawno zostały przekroczone w tej sprawie. Zbytnia pewność i buta zmierzają do jednego celu. Tego nie wymyśliłby nawet Mario Puzo.

Jest to szyte grubymi nićmi. Nie damy się, podjęliśmy już zdecydowane kroki o których dla dobra sprawy nie będziemy na razie informowali.

Zarząd SIS TERRA

AKTUALIZACJA 26.09.2013

Nasze działania były na tyle skuteczne, że dziś tj. w środę ukazało się sprostowanie w lokalnej gazecie jakoby informacja o dotacji została napisana pomyłkowo, a w rzeczywistości Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska przyzna firmie Kronospan pomoc w wysokości 40 mln zł w formie preferencyjnej pożyczki. Jej część będzie mogła być umorzona! Pożyczka, czy dotacja – na jedno wychodzi. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska nie może wspierać inwestycji , które w opinii naukowców są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. WFOŚ to instytucja, która poprzez wspieranie inwestycji proekologicznych ma chronić środowisko i przyczyniać się do jego poprawy. Pomysł wsparcia dla tej toksycznej inwestycji jest skandalem. Zaczynając od wydania pozytywnych decyzji środowiskowych przez burmistrza dla tej inwestycji, poprzez wydanie pozwolenia na budowę przez starostę, a kończąc na planowanym wsparciu finansowym z pieniędzy podatników. Nie ma i nie będzie zgody na tą inwestycję, a tym bardziej na finansowanie jej z publicznych pieniędzy. Tu chodzi o nasze zdrowie i życie. W tej instalacji podobnie jak w pozostałych funkcjonujących na terenie firmy Kronospan nie będzie monitoringu ciągłego na emitorach i co najważniejsze urządzeń oczyszczających gazy odlotowe ( elektrofiltr nie oczyszcza gazów). Jeżeli w tego typu instalacji w Europie Zachodniej miałby być spalany pył ze szlifowania płyt wiórowych, tak jak to się planuje w generatorze gorącego powietrza, to zakład zostałaby zamknięty w ciągu kilku godzin , nie mówiąc o ogromnych karach finansowych i odpowiedzialności karnej osób, które do tego doprowadziły. Tak jest w krajach demokratycznych, przestrzegających prawa. Jak jest u nas każdy widzi, dlatego podejmiemy kolejne kroki w walce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Szczecinka.

Zarząd SIS TERRA

14 odpowiedzi do “Aktualizacja 26.09.2013/Skandal – 40 mln zł dla Kronospanu!!!”

 1. Wystarczy przeczytać ostatni artykuł Pana Zybertowicz w Do Rzeczy, w którym zdiagnozował III RP jako ” system wielopiętrowego klientelizmu”. My Ci kasę, a ty nam wpłatkę na wybory.
  P.S. Coś tak czuję, że jak kiedyś krono „dostosuje się” do norm UE, TO BĘDZIE ZA NASZE PIENIĄDZE!!!!!!!!

  1. To jest prawda. Popieram ten pogląd. Słabe państwo,zamienia się wręcz w strukury mafijne,które powoli coraz bardziej przejmują władzę nad wszystkim.

  1. Uprzejmie Witam

   Szkoda marnować czas by zgłaszać do PO w Polsce coś co robi PO.
   Dlaczego ministrowie i prezydenci (od Kwaśniewskiego) osobiście odwiedzają krono? Jak powiedział Ktoś mądry „Duże łapówki należy odbierać osobiście”. Jaki sponsoring dało krono, że uzyskuje 40mln z moich pieniędzy (podatków) na wybudowanie instalacji która będzie wydzielać rakotwórcze substancje w mieście Szczecinek i okolicach? Jak można nazwać PO twory które – ukrywają prawdziwą skalę zniszczenia środowiska naturalnego Szczecinka i okolic – jak również ilość Polaków umarłych od tego skażenia?

   Pozdrawiam

 2. Za nasza kasę wybudują generator smrodu, aby zwiększyć zanieczyszczenie powietrza. Sami zwiększą zyski bo zaoszczędzą na gazie. Zupełnie nie liczą się z mieszkańcami.

 3. Każdego roku około 2,1 miliona ludzi na całym świecie przedwcześnie umiera z powodu wdychania zanieczyszczeń z powietrza. Kolejnych 470 tysięcy zabija zbyt duże stężenie ozonu w atmosferze – wynika z wyników badań opublikowanych w magazynie „Environmental Research Letters”…

  Cały ciekawy artykuł tutaj, niby wiedzą, ale nic z tym nie robią, a nie sorry robią dokładają nam trucizn za naszą kasę, takie legalne dopalacze-umieracze:
  http://odkrywcy.pl/kat,1037763,title,Zabojcze-zanieczyszczenia,wid,16021888,wiadomosc.html?smg4sticaid=61160c

 4. Obeirzyjcie program samorządowy w tv gawex z dnia 27.09. jak kłamie, że mniej śmierdzi i musimy się przyzwyczaić do smrodu od czasu do czasu oraz, że ten smród nie jest szkodliwy!!!!!!!!

  P.S. TEN CZŁOWIEK WYMAGA NATYCHMIASTOWEJ POMOCY PSYCHIATRYCZNEJ!!!!!!!!!!!

  1. Za to jaki los zgotował mieszkańcom,to raczej on powinien się przyzwyczajać do…..KRATy i to nie bynajmniej szkockiej.

 5. A tymczasem w piątek 28.09.2013 splajtował hotel Zieliński i hotel zabrał komornik… ani w Temacie, ani w Gaweksie, ani w żadnej gadzinówce PO nie ma o tym wzmianki.

  Widocznie skażone rakotwórczymi substancjami powietrze Szczecinka niezbyt przełożyło się na obłożenie turystami hoteli wbrew „mijaniu się z prawdą” reżimowych notabli PO w Gawexie i wbrew milionom wydanym lekką ręką co roku na atrakcje turystyczne z naszych podatków a tych milionów jest spora ilość w błoto.

  Czy właściciel może domagać się od PO, burmistrza JHD, Szlot i krono zwrotu poniesionych nakładów finansowych? Mam nadzieję, że tak… Co najmniej w wysokości tego co dostało krono…

  Więc apeluję o pomoc w odzyskaniu funduszy włożonych przez oszukanego Polaka w inwestycje hotel – który moim zdaniem został zniszczony przez oficjalne ukrywanie skażenia powietrza miasta Szczecinek substancjami rakotwórczymi – odstraszającymi turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.