Siny dym na ulicach Szczecinka

Siny dym na ulicach Szczecinka

W ostatnim czasie drażniący dym był bardzo wyraźnie odczuwalny w różnych częściach miasta. Można powiedzieć terrorysta, który spowija miasto przy wiatrach wschodnich i utrudnia normalne funkcjonowanie mieszkańcom. Przez wiele lat tłumaczono, że to co wylatuje z kominów pewnej firmy to tylko para wodna i olejki eteryczne, które sprawiają, że mamy przyjemny zapach lasu. Jednak dla wielu kontakt z nim nie należał i nie należy do przyjemności, dusząco-gryzący dym, potrafi wywołać pieczenie oczu, łzawienie, kaszel, a u bardziej wrażliwych osób nawet duszności. Co jest w jego składzie oprócz pary wodnej? Amoniak, formaldehyd, dwutlenek azotu, tlenki siarki, pył zawieszony i co jeszcze nie wiemy! Brak instalacji oczyszczania gazów odlotowych w zakładzie doprowadza do zadymienia miasta. W Europie Zachodniej taki zakład nie mógłby funkcjonować w ten sposób. W Polsce przy pełnej aprobacie rządzących bucha toksynami w powietrze. Jednak to nie wszystkie dobrodziejstwa ze strony zakładu. Powszechne stało się posypywanie miasta pyłem, który osiada na samochodach, parapetach, balkonach, roślinność, a wdychany z powietrzem również trafia do płuc. Zgodnie z „nieporozumieniem” burmistrza podpisanym z Kronospanem miał zniknąć. Niestety tak się nie stało, nadal jesteśmy zasypywani pyłami i raczeni odorami. Wracając jednak do wydarzeń z kolejnych dni, kiedy to Szczecinek został pokryty sinym dymem, stała się rzecz niesłychana. Otóż na stacji pomiaru zanieczyszczeń on-line przy ul Przemysłowej wystąpiło dziwne zjawisko, to ewenement w skali światowej – pomiary zanieczyszczeń amoniaku miały wartości ujemne ! Czyżby błędne kalibrowane urządzenia na stacji on-line było sposobem na poprawę wyników pomiaru zanieczyszczeń powietrza w Szczecinku?! Może ktoś znalazł sposób na poprawę jakości powietrza w Szczecinku? W tej sytuacji możemy uznać, że wyniki pomiarów są niewiarygodne! W oparciu o opinię ekspertów już dziś wiemy, że to co emituje zakład do powietrza jest szkodliwe dla ludzi i środowiska. Burmistrz w jednym z ostatnich programów samorządowych stwierdził,…. kłopoty odorowe nie wiążą się z jakąkolwiek szkodliwością , one są uciążliwe ale to nie są związki toksyczne,…..

Pan prof. T Piecuch, prof. A. Grochowalski i prof. L. Wolska zwracają uwagę w swoich opiniach na szkodliwość produktów spalania emitowanych do atmosfery przez emitory zakładu. Nie przyzwyczaimy się do toksycznego smrodu, Nie uwierzymy w opowiadania burmistrza, które są tyle warte co swego czasu opowieści , że pyły w Szczecinku są z Kaliningradu. Jak długo jeszcze mieszkańcy Szczecinka będą ofiarami decyzji urzędników, którzy w imię partykularnych interesów łamią prawo, a w konsekwencji prowadzą do zagrożenia zdrowia i życia ludzi! W związku z w/w wydarzeniami Stowarzyszenie Terra przesłało komunikat prasowy do instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska w Polsce i do Parlamentu Europejskiego.

Małgorzata Sobczyk

v-ce prezes SIS TERRA

[youtube o4XZIxkVEVg]

 

12 odpowiedzi do “Siny dym na ulicach Szczecinka”

 1. Żyjemy ponoć w państwie prawa, a jaka jest rzeczywistość to w szczecinku wiedzą nawet dzieci przedszkolach . Za koraliki z fabryki pary wodnej urzędnicy zrobią wszystko, nawet przymknął oczy na trucie mieszkańców. To funkcjonuje jak mafia i powinna się tym zająć ABW, czas najwyższy.

  1. W przedszkolu u córki, ksiądz na katechezie miał pogadanke na temat jaki to Kronospan jest dobroczynny dla miasta i natury. Jak sadzą drzewka i dzieki niemu mamy meble.
   Niestety przypomina to znany wszystkim układ zamknięty: Ci co są na stołkach zawsze będą się wzajemnie chronić. Najlepszym wyjściem, jeśli ktoś może jest ucieczka z tego miasta

   1. Najlepszym wyjściem bedzie zmuszenie truciciela do zainstalowania takich technologii które spowodują, że przestanie truć albo won z naszego miasta. Ja nie mam zamiaru wyjeżdżać ze Szczecinka.

 2. Od kiedy powstał w Szczecinku Kronospan, życie w tym mieście stało się koszmarem. Nie liczmy na sprzedajnych lokalnych polityków, którzy przed wyborami obiecują, a po wyborach natychmiast zapominają o swoich obietnicach. Weźmy sprawy we własne ręce., gdyż tylko działając razem możemy coś osiągnąc

 3. Wystarczy, że wieje od kombinatu i oczy szczypią mnie,są czerwone jak krulik-złości mam wtedy tyle, że rozsadziłbym pół miasta.

 4. Niestety to strasznie odbija się na naszym zdrowiu, ale kogo to obchodzi, na pewno nie naszego burmistrza.Boję się pomyśleć jaki wysyp nowotworów będzie u nas za kilka lat.

 5. Sytuacja jaką mamy w mieście nie śniła mi się nigdy nawet w najgorszych snach!!! Wczoraj np. w ciągu dwóch godzin popołudniowych pył wzrósł o 1000%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.