Relacje z TVP Szczecin

Protest mieszkańców Szczecinka pod ratuszem.

Materiał TVP Szczecin

[youtube w59Yn6KMdYE]

Skażenie atmosfery – w Sejmie  (28.06.2011)

Sprawa skażenia atmosfery w Szczecinku dotarła do Komisji Europejskiej – a w środę zajmie się nią Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska. To skutek petycji Stowarzyszenia Ekologicznego Terra.

[youtube SkYjQIJUJl8]

Najnowsze dane o stanie środowiska w powiecie szczecineckim Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przedstawi w środę w sejmie. Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska wysłucha także członków Stowarzyszenia Terra, którzy zarzucają lokalnym władzom brak współpracy na rzecz ochrony środowiska.

Z Kroniką nie chciał rozmawiać burmistrz Szczecinka. Jego rzecznik zapowiedział, że w Warszawie, wspólnie z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego, burmistrz powie co zrobił, by poprawić sytuację ekologiczną.

Na posiedzenie komisji wybiera się też przedstawiciel szczecineckiego Kronspanu – producenta płyt wiórowych. To właśnie ten zakład jest oskarżany o produkcję zanieczyszczeń i odorów.

Komisja sejmowa może przyjąć opinię o stanie środowiska w Szczecinku, a następnie skierować ją do Komisji Europejskiej lub jedynie wysłuchać zainteresowanych stron. Bruksela – jeśli uzna sygnały mieszkańców i wyniki badań za realne zagrożenie – może wezwać polski rząd do niezwłocznej poprawy sytuacji.

źródło:  http://www.tvp.pl/szczecin/aktualnosci/rozmaitosci/skazenie-atmosfery-w-sejmie/4785296

Szczecinek: Amoniak w powietrzu (07.05.2010)

Niepokojące wyniki badań powietrza w Szczecinku. Inspektorzy ochrony środowiska wykryli w nim amoniak. Jak ustalili, trująca substancja ulatnia się z kominów fabryki płyt wiórowych Kronospan.

Tego nie spodziewali się nawet prowadzący kontrolę inspektorzy. Amoniaku nie powinno tu być. Koncern nie ma pozwolenia na jego emisję. Wyniki swoich badań inspektorzy rano przekazali zarządowi koncernu. Amoniak jest substancją toksyczną. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe.

Oprócz amoniaku mieszkańcy Szczecinka codziennie wdychają pyły, które przenoszą toksyczny formaldehyd i benzoapiren. Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska rozpocznie procedurę wstrzymania użytkowania instalacji, które emitują amoniak i wystąpi do marszałka o podniesienie opłat środowiskowych dla Kronospanu.

Urząd Marszałkowski kończy poprawianie oprotestowanego przez władze Szczecinka programu ochrony powietrza. W pierwszej wersji nie uwzględniał on wpływu na środowisko zakładów przemysłowych.

Szczecinek nadal protestuje (29.05.2010)

Kilkuset mieszkańców Szczecinka znów protestowało przeciwko Kronospanowi. Tym razem była to manifestacja przeciwko wydaniu koncernowi pozwolenia na emisję amoniaku. Teraz wszystko w rękach marszałka województwa.

Inspektorzy ochrony środowiska ujawnili, że Kronospan emitował bez pozwolenia 2 kilogramy amoniaku na godzinę. Teraz chce emitować legalnie- 12 razy więcej. Mieszkańcy Szczecinka zebrali ponad 800 podpisów pod petycją do marszałka. Chcą go skłonić, by odmówił koncernowi. Decyzja zapadnie najwcześniej za dwa miesiące.

TVP 14.11.09

[youtube ioY23THmAys]

Szczecinek – manifestacja przeciw zatruwaniu środowiska

[youtube z4s-VHx1pAs&NR]

Kronospan w Szczecinku emituje amoniak bez pozwolenia

[youtube 35Dt8ZMo6S4]

Kronospan chce emitować 24 kg amoniaku na godzinę. Manifestacja w Szczecinku

[youtube TuGJ012d9Dw]