Pył ze szlifowania płyt wiórowych nie jest biomasą lecz odpadem niebezpiecznym!!!

Pył ze szlifowania płyt wiórowych  nie jest  biomasą lecz odpadem  niebezpiecznym!!!

Takie stanowisko prezentuje prof. Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej  i zespół naukowców z Politechniki Koszalińskiej pod kierunkiem prof. Tadeusza Piecucha oraz Minister Środowiska.

Stowarzyszenie Terra otrzymało opinię grupy naukowców z Politechniki Koszalińskiej pod kierunkiem prof. Tadeusza Piecucha. Opinia ma znacznie szerszy charakter i jest wynikiem doświadczeń tej grupy naukowców odnośnie szkodliwego oddziaływania na środowisko firmy Kronospan. W opinii Pana prof. T. Piecucha, który jest Biegłym z Listy Ministra Środowiska i Wojewody Zachodniopomorskiego w zakresie sporządzania ocen oddziaływania inwestycji na środowisko,  czytamy:

… płyty(wiórowe HDF, MDF)  i pyły z nich pochodzące stanowią odpad niebezpieczny i w przypadku ich termicznego wykorzystania są źródłem emisji do atmosfery kancerogennych związków jakimi są węglowodory  tu głównie aromatyczne oraz z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością także te największe trucizny, a więc polichlorowane dibenzodioksyny i polichlorowane dibenzofurany (PCDD oraz PCDF). W tym przypadku należy natychmiast wybudować (gdyż zapewne taka instalacja nie istnieje) możliwie pełną instalacje oczyszczania spalin przed ich emisją do atmosfery. Brak stosownej i w miarę pełnej instalacji oczyszczania spalin na terenie zakładów produkujących płyty przy ul. Waryńskiego  w Szczecinku w obecnej dobie stanu techniki i technologii jest w opinii profesora Tadeusza Piecucha – po prostu skandalem….

W dalszej części opinii prof. T. Piecuch uważa…,

że działalność produkcyjna tych dwóch podmiotów prawnych szkodzi w sposób ewidentny środowisku, mieszkańcom Szczecinka i okolic, a odpady powstające bezpośrednio przy produkcji płyt nie mogą być utylizowane termicznie bez prawie pełnej wobec istniejącego stanu wiedzy nowoczesnej instalacji oczyszczania spalin tj. zarówno przechwytywania pyłów jak i uławiania i destrukcji toksycznych gazów.

W podobnym tonie w swojej opinii wypowiada się Pan Prof. Adama Grochowalski – Ekspert ONZ w zakresie Konwencji Sztokholmskiej oraz BAT-BEP, Członek Komisji Analitycznych Komitetu Chemii Analitycznej PAN,

… Nie mogę przyjąć stanowiska …, że pył ze szlifowania płyt wiórowych oraz innych (MDF itp.) stanowią biomasę oraz że odpady  tych płyt stanowią również biomasę. Czyli z takiego stanowiska wynika , że płyty wiórowe są biomasą , co jest absolutnym nonsensem. Gdyby przyjąć takie stanowisko – odpady z płyt wiórowych można by bezkrytycznie spalać w celach energetycznych, a tak nie jest.

Pan prof. w swojej opinii odnosi się również do chemicznej kompozycji płyt oraz szkodliwych dla ludzi i środowiska produktów spalania w instalacjach, w których nie stosuje się specjalnych systemów dopalania i oczyszczania spalin ( takich jak dla spalarni odpadów niebezpiecznych). W części prawnej opinii pan prof. stwierdza jednoznacznie

…, traktowanie odpadów płyt wiórowych, w tym również pyłu z ich szlifowania jako drewno nie zawierające związków kwalifikujących je do odpadów niebezpiecznych jest nieporozumieniem i nadinterpretacją zapisów prawa…  Stosując się do aktualnych zapisów prawa-odpady płyty wiórowej w których w procesie ich wytwarzania wprowadzono (nie ważne czy 8, czy 10 czy 18%) syntetyczne związki chemiczne – należy traktować jako odpady niebezpieczne. Wynika to z najnowszej ustawy o Odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku…Zatem jakakolwiek forma spalania pyłów powstałych w procesie technologicznych mechanicznej obróbki płyt wiórowych musi spełnić wymagania w zakresie standardów emisyjnych dla spalania odpadów niebezpiecznych…..

Pył pochodzący ze szlifowania płyt jest odpadem niebezpiecznym i jeśli ma być spalany to tyko w spalarniach odpadów niebezpiecznych.  Inwestycja  firmy Kronospan zwana generatorem gorącego powietrza jest spalarnią odpadów  wyjętą spod prawa !!!!  w celu zmniejszenia kosztów budowy i eksploatacji inwestycji. Bez monitoringu ciągłego na emitorach, tak abyśmy nie mieli kontroli nad tym jakiego rodzaju zanieczyszczenia i w jakiej ilości trafiają do  powietrza, bez oczyszczania gazów odlotowych, bez nadzoru i kontroli!! W planowanej instalacji planuje się spalać około 20 ton odpadów na godzinę. Burmistrz Szczecinka bagatelizując argumenty Stowarzyszenia już wydał decyzję środowiskową dla tej inwestycji , która została zaskarżona przez SIS Terra do SKO w Koszalinie. Jest to niezrozumiałe i bulwersujące !!!!!

 

9 odpowiedzi do “Pył ze szlifowania płyt wiórowych nie jest biomasą lecz odpadem niebezpiecznym!!!”

 1. Jak czytam tą wiadomość to wychodzi na to że dwaj profesorowie masakrują tą całą spalarnię w formię jaka chce wybudować wulkan. I słusznie! Przekazujcie tą informację swoim znajomym niech czytają, uświadamiajcie ich i nie dajcie sobie wkładać tej propagandowej papki serwowanej w płatnych ogłoszeniach w „reżimowych mediach”.
  Terra jesteście Najlepsi!!!

 2. Brawo Terra, mieszkańcy się nie dadzą. Informacja na temat konferencji i opinii profesorów ukazała się tylko w TV Zachód i w iszczecinek. Czyżby fabryka pary wodnej i jaśnie panujący specjalista od kurzajek, zabronili o tym informować?! Tak wyglądają w Szczecinku wolne media. Wolne, bo wolno im pisać tylko to co pozwoli ratusz i fabryka pary wodnej. DOŚĆ TRUCIA !!!! DOŚĆ marionetkowych mediów które działają na szkodę mieszkańców.

 3. Szkoda, że 60% mediów szczecineckich (ireknicze, gaśściem i wełniany mundek) pełni służalczą rolę wobec władzuchny przyczyniając się do opóźnienia skazania sprawców eksterminacji szczecinecczan.

 4. Moim największym rozczarowaniem roku jest temat, który pokazał jak w kilka dni zmienia się poglądy. Gazetka którą kiedyś przed karą broniła Terra pod ratuszem nagle pokazała im środkowy palec. Pozytyw dla iSzczecinek za rzetelność i oczywiście dla TV Zachód, która nie poddaje się wpływom.

 5. Ciekawe jak będzie wyglądał najbliższy program „od piątku do soboty” w tv zachód?? Chyba jakaś ala „filipińska” choroba dopadnie tych z Placu Wolności co wolność mają głęboko w D.

 6. Ruszcie d….y , albo wytrują was i wasze dzieci albo uratujecie przyszłość waszych dzieci!!! żygać się chce na to co dzieje się w Szczecinku

  1. Kolego kto ma ruszyć? Mam nadzieję że Ty jesteś aktywny nie tylko w komentarzach ale też w realnej walce o ucywilizowanie i uświadomienie wulkanu. Uświadomienie, że ludzie w Szczecinku to nie łęciny od ziemniaków, a mądrzy i inteligentni mieszkańcy tego grodu którzy nie dadzą się wytruć i jedyne co może nas powstrzymać od walki o swoje prawa to albo „seryjny samobójca”, albo BAT, pozwolenia zintegrowane i ciągły monitoring wulkanu.

 7. Nowa taktyka PR-owska truciciela: załatwienie w pseudomediach cisze w sprawie ekspertyzy europejskiej klasy specjalisty, rzeczniczka siedzi cicho i czekają co będzie dalej świadczy o nożu na gardle oraz o uznaniu przegranej z obrońcami życia na portalach.
  P.S. Prostytuowanie się gaśetki zdiagnozowałem na początku stycznia także diagnozy stawiam trafne.
  Do przedmówców: a gdzie jest radny terry-żyje on jeszcze? Jakoś od wyborów nigdzie go nie widziałem?! Więcej czasu poświęca na wydawanie diety radnego niż działalność w stowarzyszeniu? Grubo się zastanowię przed następnymi wyborami czy w ogóle pójść

 8. Biegły z Listy Ministra Środowiska i Wojewody Zachodniopomorskiego – szkoda że takiego czegoś nie ma już prawie 20 lat, a oni dalej używają tych tytułów. Szkoda bo świadczy to co najwyżej o tym że takie biegły zatrzymał się na przepisach w 1998 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.