(Aktualizacja video) POZEW ZBIOROWY

Miarka się przebrała, nie ma i nie będzie zgody aby ktokolwiek robił sobie oszczędności kosztem zdrowia mieszkańców Szczecinka.
Przypomnijmy – Prawda zwyciężyła – Kronospan przegrał w sądzie z mieszkańcami. Sąd okręgowy w Koszalinie w dniu 5-go marca 2014r. utrzymał w mocy wyrok Sądu szczecineckiego, który w całości uwzględnił powództwo sześciu osób i nakazał zaniechanie Kronospanowi immisji odorów i pyłów na ich nieruchomości. Wyrok jest prawomocny. Nikt i nic go już nie zmieni. Jest to decydujący krok w kierunku zmuszenia Kronospanu do prowadzenia działalności z poszanowaniem prawa i mieszkańców, co przejawiałoby się chociażby w zainstalowaniu urządzeń oczyszczających gazy odlotowe i zakazem spalania w piecach na biomasę odpadów i pyłów z płyt wiórowych.

Reprezentujący mieszkańców Mecenas Filip Sztukiel wystosował do Kronospanu pismo, aby w ciągu miesiąca firma przedstawiła plan działań, które doprowadzą do zmniejszenia uciążliwości zakładu. W odpowiedzi można było przeczytać, że zakład działa zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami , nie ma sobie nic do zarzucenia a więc sąd pewnie się pomylił.
W tej sytuacji mieszkańcy przystąpią do egzekucji wyroku. Będzie to nieco czasochłonne i zacznie się od kar pieniężnych dla firmy ale zakończy zaprzestaniem uciążliwości odorowo-pyłowych lub … zamknięciem linii technologicznych powodujących te uciążliwości.

Zwracamy się do wszystkich mieszkańców Szczecinka i okolic z apelem – w sytuacjach zadymienia i pylenia proszę dzwonić na całodobowy tel. alarmowy -091 430 33 42. Każde zgłoszenie przybliża nas do rozwiązania problemu.
Ale to nie wszystko. Na konferencji prasowej zorganizowanej przez stowarzyszenie Terra w dniu 28 kwietnia 2014r., została przekazana informacja o rozpoczęciu przygotowań do pozwu zbiorowego.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Terra” zwraca się do mieszkańców Szczecinka, którzy uważają, że mają problemy zdrowotne związane z zanieczyszczeniem powietrza (choroby nowotworowe, astma, choroby górnych dróg oddechowych i inne). Zwracamy się również do mieszkańców, którzy z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście ucierpieli w inny sposób. Obawiając się o swoje zdrowie mają ograniczoną możliwość z korzystania w pełni ze swoich mieszkań i terenów rekreacyjnych w Szczecinku, bądź z tego powodu wyjechały ze Szczecinka, lub też planują to uczynić. Jeżeli uznamy, że są ku temu podstawy udzielimy wszystkim tym osobom pomocy finansowej i prawnej w dochodzeniu ewentualnych odszkodowań. Pomożemy w ustaleniu podmiotów i osób odpowiedzialnych za tą sytuację.
W tej sprawie prosimy o zgłoszenie mailowe (prosimy podać imię nazwisko oraz kontakt telefoniczny) :

e-mail:
kontakt@terra24.com.pl

telefoniczne:
600 077 938

Odpowiemy indywidualnie na każde zgłoszenie.

Zarząd SIS TERRA

[vimeo 93184554]

11 odpowiedzi do “(Aktualizacja video) POZEW ZBIOROWY”

 1. Słuszna decyzja, z chęcią dołączę się do pozwu.Umęczeni i truci Mieszkańcy powinni już dawno wystawić rachunek fabryce pary wodnej.

 2. Ja z całą moją rodziną piszę się do tego pozwu. Mam dość trucia !
  Jak tak ostanio dymią to szału można dostać. Dziecko wiecznie ma zapalenie spojówek, a mąż już ma astmę mimo, że nie pali.To się musi w końcu skończyć, niech spadają do siebie puszczać te chemiczne bąki.

 3. Ja też się do Was zgłoszę, mam alergię którą leczę w Koszalinie, mam dosyć duszącego smrodu i traktowani obywateli Polski jak ścierwo które można traktować jak coś gorszego.

 4. Dziś „pachnie” w centrum, dzwoniłem i będę dzwonił częściej, mam dosyć buty i arogancji odpowiedzialnych za ten stan „Złapią cię za rękę? Mów, że to nie twoja ręka…” Nie znam już nikogo, kto by im jeszcze wierzył.

 5. Moje najserdeczniejsze DZIĘKUJĘ dla wszystkich Was, którzy macie odwagę walczyć o to, co jest przecież naszym podstawowym prawem.

 6. Tylko bilans zysków i strat może doprowadzić do poprawy jakości naszego życia.
  Na urzędników nie mamy co liczyć – na nich liczy krono, a oni na nie.

 7. Dzisiaj znaczna część ludzi w mieście Szczecinek jest zmuszona przymusowo wdychać trucizny z kominów fabryki. Trucizny są duszące i ciężko oddychać, a wszystko po to aby jakiś tam człowiek w Austrii mógł czerpać zyski materialne. Dlatego ja z cała stanowczością przystąpię do pozwu zbiorowego i jako pierwszy który mam nadzieję wygra będę za wstrzymaniem linii technologicznej która mnie truje. Nie interesuje mnie co napisze w liście pani rzecznik fabryki może nawet napisać że przymiera głodem i tez nie zrobi to na mnie wrażenia.

 8. Mieszkam przy ulicy Warszawskiej 6 , mam już po dziurki w nosie smrodu i pyłu z kopcących kominów Kronoszpanu, zamkniętego balkonu na który nie można wyjść , zamkniętych okien i ciągłego wycierania z parapetu drobin drzewnych . Wpełni solidaryzuję się z Państwem , chcę czystego Szczecinka .

 9. Witam,

  Mam dość uzależniania trajektorii moich spacerów z dziećmi od kierunku wiatru i smrodu z fabryki.
  Czas najwyższy zrobić z tym porządek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.