Po wygranej rozprawie…

Składamy serdeczne podziękowania Panu Mecenasowi Filipowi Sztukiel, który podjął się obrony dwojga naszych działaczy i co należy podkreślić – skutecznej obrony.

W dniu 28 grudnia Sąd Rejonowy w Szczecinku uniewinnił członków Zarządu SIS TERRA Krzysztofa Sobczyka i Jacka Pawłowicza. Sprawa dotyczyła zorganizowania w dniu 16-go lipca 2011r protestu mieszkańców Szczecinka w formie blokady drogi krajowej nr 11. Przypomnijmy: Protest skierowany był przeciw działaniom Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, który odmówił mieszkańcom Szczecinka udostępnienia informacji na temat stanu środowiska w jakim żyją, a także przeciwko jego decyzjom zwiększającym limity emitowanych zanieczyszczeń. W sytuacji, gdy w powietrzu szczecineckim już mamy znaczące przekroczenia norm zanieczyszczeń, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wydał firmie Kronospan pozwolenia na jeszcze większą ich emisję! Amoniak 913 ton/rok, formaldehyd 227 ton/rok, pył ogółem 1569 ton/rok, dwutlenek azotu 1557 ton/rok. Daje to nam 4 266 ton rocznie, czyli ponad 11 ton zanieczyszczeń dziennie!!!!!!

Protest w formie blokady drogi krajowej nr 11 według Stowarzyszenia odbył się zgodnie z prawem, z odpowiednim wyprzedzeniem została też o tym poinformowana Policja i Burmistrz Miasta Szczecinek. Akt oskarżenia dotyczył dwóch działaczy SIS TERRA. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas zawiadomił policję, że w dniu 16 lipca 2011r. wymienione osoby  zorganizowały nielegalną manifestacja, na którą on nie wydał zgody. O fakcie tym jednak na adres Stowarzyszenia korespondencja od burmistrza nie dotarła.

Warto jednak się tutaj zatrzymać i zastanowić, dlaczego tak się dzieje iż Burmistrz wszelkimi sposobami stara się zamiatać pod dywan największy problem mieszkańców Szczecinka? Przecież problem ten może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia obecnych oraz przyszłych pokoleń mieszkańców naszego miasta! Czemu ma służyć pozywanie do sądu obywateli, którzy walczą w interesie szczecineckiej społeczności? Dlaczego burmistrz nie jest oburzony decyzjami marszałka, lecz postawą mieszkańców stających w obronie swojego bezpieczeństwa i swoich praw? Jest to tym bardziej zadziwiające, że prywatnie jako lekarz onkolog powinien znać konsekwencje życia w zanieczyszczonym środowisku.

Relacja z TV Zachód

Uniewinnieni Środa, 28 grudnia 2011

Trzy miesiące trwała rozprawa przed sądem rejonowym w Szczecinku w sprawie organizacji i przewodniczenia nielegalnemu zgromadzeniu, które zostało zorganizowane 16 lipca br przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra. Przypomnijmy, był to wyraz sprzeciwu mieszkańców przeciwko decyzjom Marszałka Zachodniopomorskiego, który od kilku miesięcy nie udostępnił mieszkańcom opinii niezależnego eksperta, dotyczącej wpływu firmy Kronospan na środowisko, a także na początku 2011 roku wydał firmie pozwolenia na jeszcze większe emisje zanieczyszczeń do szczecineckiego powietrza. W Szczecinku są już znacznie przekroczone normy zanieczyszczeń i dlatego Stowarzyszenie Terra postanowiło zablokować drogę krajowa nr 11. W tym proteście uczestniczyło kilkaset osób. Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie – Dougals wydał zarządzenie zakazujące tej demonstracji. Decyzja w tej sprawie nie została doręczona do Stowarzyszenia, które było jej organizatorem. W akcie oskarżenie sprawstwo kierownicze zarzucono Jackowi Pawłowiczowi i Krzysztofowi Sobczykowi – członkom zarządu Stowarzyszenia. W środę sąd wydal wyrok uniewinniający obu oskarżonych. Zdaniem sądu nieistotne było doręczenie czy też nie zakazu. Istotne było przewodniczenie temu zgromadzeniu. Materiał dowodowy nie pozwolił na stwierdzenie, że obaj oskarżeni byli organizatorami i przewodniczyli zgromadzeniu. Organizatorem było Stowarzyszenie Terra, a przewodniczyła inna, nieustalona przez sąd osoba. Sąd uznał, że wobec braku jednoznacznych dowodów winy należy obu oskarżonych uniewinnić, a kosztami sądowymi obciążyć Skarb państwa. Wyrok nie jest prawomocny. W czasie odczytania wyroku na Sali nie było przedstawiciela oskarżyciela publicznego.

Tutaj powiązane informacje:

[box type=”info”]Protest mieszkańców – blokada DK11[/box]

[box type=”info”]Podsumowanie protestu mieszkańców[/box]

2 odpowiedzi do “Po wygranej rozprawie…”

  1. Dla Pana Mecenasa i naszych TERRArystów.Warto jest walczyć o swoje prawa a na miejscu burmistrza to…..wyprowadziłbym sie tam gdzie nikt go nie zna, np. do Chin :). Tam można jeszcze ludzi zastraszać.

  2. Dobrze Terra i Mecenas Filip Sztukiel, pokazali klasę i wygrali z donosicielem co biega to do prokuratury to na policję ze skargami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.