Papier wszystko przyjmie…

Papier wszystko przyjmie…

Firma Kronospan Szczecinek Sp.zo.o. wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o pozwolenie zintegrowane. Przypomnijmy, Stowarzyszenie Terra od samego początku swojej działalności domagało się objęcia zakładów Kronospan Szczecinek Sp.zo.o i Kronospan Polska Sp.zo.o. pozwoleniem zintegrowanym, co wiąże się z monitoringiem ciągłym na emitorach firmy, urządzeniami do oczyszczania gazów odlotowych (spalin), odpowiednią technologią chroniącą zdrowie i życie mieszkańców.

Wniosek Kronospanu na pierwszy rzut oka wydaje się krokiem we właściwym kierunku, ale……. tu właśnie zaczyna się robić śmieszno i straszno. Śmieszne jest to, że firma słynąca z ekologicznych rozwiązań wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie zintegrowane ale ….. bez monitoringu ciągłego (!?), bez oczyszczania spalin (!?), bez odpowiednich technologii chroniących zdrowie i życie mieszkańców(!?). Oczywiście firma może sobie występować i twierdzić różne bzdury, ot chociażby takie jakie słyszeliśmy ze złotych ust pana Aleksandrowicza (członka zarządu firmy Kronospan), że pyły w Szczecinku pochodzą z wulkanu Islandzkiego. Straszno zaczyna się robić, gdy urzędnicy mający stać na straży bezpieczeństwa mieszkańców i przestrzegania prawa akceptują takie bzdury.

Stowarzyszenie Terra jest stroną w tej sprawie i wysłaliśmy już do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego swoje stanowisko. Najwyraźniej firmie zależy aby mieć na papierze pozwolenie zintegrowane, bo Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego po naszych interwencjach tego się domaga. W przypadku wniosku, który złożyła firma Kronospan Szczecinek Sp.zo.o. możemy śmiało mówić o pseudo pozwoleniu zintegrowanym, które sankcjonowałoby spalanie odpadów zawierających kleje w paleniskach na biomasę, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców Szczecinka. Jest to sytuacja nie do przyjęcia i Stowarzyszenie Terra stanowczo się temu sprzeciwia . Nie ma i nie będzie na to przyzwolenia. Prędzej , czy później tego typu praktyki będą powstrzymane i mamy nadzieję, że osoby winne tego stanu rzeczy ukarane, ale lepiej aby to było szybciej, gdyż zdrowie jest rzeczą bezcenną.

Zarząd SIS TERRA

 

5 odpowiedzi do “Papier wszystko przyjmie…”

  1. PLATFORMA OBYWATELSKA, JAK PISAŁ PROFESOR KRASNODĘBSKI, TO ORGANIZACJA MAFIJNA – PODZIELAM W CAŁOŚCI JEGO POGLĄD.

    P.S. 7 baniek dla gawexu i już wiesz, że nic się od nich nie dowiesz

  2. To typowe działanie, znamy je od wielu lat…na papierze wszystko jest ok 🙁 Nie damy się omamić. Brawo Terra !!!!

  3. Z mafią tak szybko nie pójdzie, układziki i powiązania jak sieć rybacka.Jednak nawet i ona kiedyś pęka.

  4. Pozwolenie zintegrowane powinno obowiązywać od dawna ten zakład bo moc instalacji przekracza na 100% moc 50 MW, a utrzymywanie że każdy komin na terenie fabryki należy do innej firmy to jawne zakłamanie władz to raz, dwa wraz z tym pozwoleniem obowiązuje zasada BAT najlepszej dostępnej technologii, oraz zasada zanieczyszczający płaci. To tak „po krótce” mogę przeanalizować jeszcze kilka aspektów takiego pozwolenia jednak muszę zajrzeć w parę źródeł by podać wiarygodne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.