Odpowiedź na zarzuty firmy Kronospan.

Według Stowarzyszenia Terra i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji UTWS, w momencie jej uruchomienia zwiększeniu ulegnie ilość spalanych w piecach na biomasę pyłów ze szlifowania płyt wiórowych zawierających kleje! Początkowo zgodnie z decyzjami na terenie firmy spalano rocznie w piecach na biomasę (!) ok. 40 tys. ton pyłów ze szlifowania płyt wiórowych zawierających kleje! Po wybudowaniu w 2014 r. Generatora Gorącego Powietrza spalanych jest już 85 tys. ton. Natomiast po wybudowaniu UTWS może być spalanych rocznie 101 tys. ton pyłów ze szlifowania płyt wiórowych w piecach na biomasę. Płyta zawiera około 8-12% kleju, jeżeli przyjmiemy nawet najmniejszą wartość, to obecnie na terenie firmy, średnio dziennie spalanych może być ok. 18 ton kleju w piecach na biomasę, bez instalacji oczyszczającej gazy odlotowe i monitoringu!!! Kiedy powstanie UTWS mogą to być już ok. 22 tony dziennie spalanego kleju!!! Pył ze szlifowania płyt wiórowych nie jest biomasą i powinien być spalany w specjalistycznych instalacjach (nie w piecach na biomasę) co potwierdza prof. T. Piecuch z Politechniki Koszalińskiej i prof. A. Grochowalski z Politechniki Krakowskiej oraz Ministerstwo Środowiska. Zanieczyszczenia gazowe, które są wynikiem spalania klejów w piecach na biomasę nie są mierzone na stacjach pomiaru zanieczyszczeń powietrza a elektrofiltr nie oczyszcza zanieczyszczeń gazowych. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika że w 2014 i 2015 roku w porównaniu do roku 2013 nastąpił ponad 100% wzrost emisji zanieczyszczeń gazowych w zakładach szczególnie uciążliwych na terenie powiatu szczecineckiego. Stowarzyszenie Terra poparłoby inwestycje Kronospanu, gdyby w piecach na terenie firmy spalana była biomasa, a nie kleje jak to ma miejsce w chwili obecnej.

Zarzucanie, że Stowarzyszenie Terra chce zbić kapitał polityczny poprzez brak poparcia dla budowy UTWS jest absurdem. Gdybyśmy chcieli to zrobić, to właśnie w ciemno bez sprawdzania poparlibyśmy każdy pomysł Kronospran-u i w świetle reflektorów opowiadali jakie to za kilka lat będzie czyste powietrze. Tak, jak czynią to obecne władze.

Przedstawiciele Kronospanu wskazali w tekście, że „kompromitująca jest wzmianka o wizycie SIS TERRA w Brukseli z powodu przemilczanego efektu tej wizyty: trzymana w tajemnicy opinia Komisji Europejskiej, otrzymana już 30 kwietnia 2014r., zdyskredytowała zarzuty TERRY wobec firmy i potwierdziła stan prawny, że pył ze szlifowania płyt jest biomasą..” i że „nie było podstaw do wyciągnięcia wniosku o niebezpiecznym charakterze trocin lub pyłów, pochodzących z wytwarzanych produktów”!”

Jest to nieprawda. Komisja Europejska nie wskazała nigdy, że pył ze szlifowania płyt drewnopochodnych stanowi biomasę. Pył ten zawiera bowiem kleje (żywice mocznikowo – formaldehydowe albo żywice mocznikowo – melaminowo – formaldehydowe), a także utwardzacze, które biomasą nie są. Komisja w tym zakresie jednak się nie wypowiadała. Wskazała jedynie na odpady poprodukcyjne, które nie zawierają tych substancji (m. in. kora, zrębki, odpady drzewne), które rzeczywiście są biomasą, co nigdy nie budziło wątpliwości „Terry” i nie stanowiło przedmiotu sporu.

Biuro Prasowe Kronospan sugeruje, że stowarzyszenie Terra „oprócz prawie 10 lat zajadłych ataków na największego pracodawcę w regionie” nic nie zrobiło dla środowiska. Jest to nieprawda. Stowarzyszenie Terra oprócz merytorycznej walki o czyste powietrze w Szczecinku, reagowało i reaguje na zgłaszane przez mieszkańców prośby o pomoc w rozwiązywaniu innych problemów środowiskowych. Stowarzyszenie Terra było stroną w sprawie budowy wysypiska śmieci które miało być usytuowane w pobliżu osiedla domków jednorodzinnych w Złotowie. Jesteśmy też stroną w sprawie w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego pn.: „Budowa bystrza na Jamneńskim Nurcie dla przepływu ryb między Morzem Bałtyckim, a jeziorem „Jamno”. Czynnie też wspieraliśmy mieszkańców Gwdy Wielkiej, którzy sprzeciwiali się budowie fermy Norek, czy też mieszkańców Ostropola, którzy sprzeciwiali się budowie chlewni przemysłowych w Ostropolu. Obecnie realizujemy w Województwie Pomorskim edukacyjny program skierowany do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dotyczący „Niskiej Emisji”.

Biuro prasowe Kronospan pisze nieprawdę, że na konferencji prasowej SIS TERRA straszyło „rzekomym wzrostem zapotrzebowania firmy Kronospan na chlorowodór (!)” Na konferencji nie mówiliśmy o wzroście zapotrzebowania na chlorowodór, a o zwiększeniu emisji chlorowodoru na terenie firmy Kronospan po uruchomieniu UTWS. Chlorowodór jest gazem toksycznym.

Przedstawiciele Kronospanu w swym piśmie przekazali również nieprawdziwe informacje o rzekomych publikacjach w języku rosyjskim, których autorem miała być Prezes Stowarzyszenia dr Joanna Pawłowicz. Publikacje w języku rosyjskim, które pojawiły się na jej profilu – portal Nauka Polska były wynikiem błędu w systemie. Poinformowała o tym przedstawiciel portalu pani Katarzyna Jurkowska, która również przeprosiła za zaistniałą sytuację. Mamy nadzieję, że ów błąd nie był spowodowany przez czynnik zewnętrzny.

Zarząd SIS Terra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.