Akyualizacja / Niezgodne z Programem Ochrony Powietrza? Co za problem – Zmienią POP

Aktualizacja

Konsultacje społeczne dotyczące projektu programu ochrony powietrza już za nami, odbyły się 14 sierpnia 2013r. w Koszalinie. Dlaczego nie w Szczecinku? Skoro największe przekroczenia w województwie dla pyłu PM10 i benzo(a)pirenu występują na terenie naszego miasta. Najwyraźniej obawiano się reakcji mieszkańców, gdyż wzorem lat ubiegłych takie spotkania przebiegały w Szczecinku w bardzo gorącej atmosferze. Szczecinek na tym spotkaniu wyróżniał się nie tyko ze względu na fatalną jakość powietrza, ale również ze względu na nieobecność przedstawicieli z naszego urzędu miasta. Czyżby bierność i brak zainteresowania w tej sprawie sprzyjał w działaniach dotyczących poprawie jakości powietrza w naszym mieście ? Tym bardziej , że jest o czym dyskutować , gdyż POP w przedstawionej formie jest nie do przyjęcia. Mieszkańców Szczecinka na konsultacjach reprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Terra.

Przypominamy, że uwagi i wnioski można jeszcze wnosić do Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie pisemnie do 20 sierpnia 2013r. Stowarzyszenie Terra również skorzysta z takiej możliwości. Przygotujemy na piśmie merytoryczne i konstruktywne uwagi zmian do części programu dotyczącego Szczecinka, gdyż w obecnej formie bliżej mu do fikcji niż realnych działań, które poprawią stan jakości naszego powietrza.

Zarząd SIS TERRA

Zaskakująca wiadomość dla mieszkańców Szczecinka. Niedawno uchwalone za grube pieniądze podatników dwa Programy Ochrony Powietrza dla strefy Powiat Szczecinecki dla benzo(a)pirenu i pyłu zawieszonego PM10 być może już wkrótce przestaną obowiązywać. Wywalczone wówczas przez Terrę zapisy, z obecnego projektu Programu Ochrony Powietrza znikają. Najwyraźniej stały się dużym utrudnieniem przy wydawaniu decyzji zakładowi słynącemu z ekologicznych rozwiązań. Najlepszym przykładem jest decyzja środowiskowa Burmistrza Szczecinka dla inwestycji Kronospanu zwanej generatorem gorącego powietrza.

Jest ona niezgodna z zapisami obecnie obowiązującego Programu Ochrony Powietrza. Niewygodny zapis – „Zakaz spalania odpadów drzewnych z zawartością klejów i innych substancji chemicznych obowiązujący instalacje zlokalizowane na terenie powiatu szczecineckiego nie spełniające wymogów spalarni odpadów niebezpiecznych” już nie znalazł się w przedłożonym projekcie . Otwiera to możliwość posadowienia nowych kominów na terenie zakładu i spalania jeszcze większych ilości pyłu ze szlifowania płyt wiórowych zawierających kleje.

Obecnie powiat szczecinecki wrzucono do jednego worka z wszystkimi powiatami naszego województwa. Powstał obszerny dokument, w którym na problemy Szczecinka poświęcono bardzo niewiele miejsca i odniesiono się do nich bardzo ogólnikowo. Analizując w powietrzu ilość pył zawieszony PM10 i benzo(a)pirenu, nadal jesteśmy niechlubnymi liderami w naszym województwie. Reasumując poprzedni program był niedoskonały, a obecnie proponowany jest tragiczny dla mieszkańców Szczecinka, gdyż nie przewiduje znaczącej poprawy jakości powietrza przez najbliższy okres 10 lat. Jak zwykle winą za zanieczyszczenie powietrza i wynikające z tego uciążliwości obarczono mieszkańców.

Konsultacje trwają od 29 lipca do 20 sierpnia 2013r. Dokumentacja dostępna na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w zakładce „Konsultacje”.

Link do dokumentacji

Zarząd SIS TERRA

 

9 odpowiedzi do “Akyualizacja / Niezgodne z Programem Ochrony Powietrza? Co za problem – Zmienią POP”

 1. Cytat z nowego POP:
  „Do instalacji emitujących największą ilość pyłu zawieszonego PM10 na terenie strefy zachodniopomorskiej należą: „Kronospan Szczecinek” Sp. z o.o. , Zakłady Chemiczne POLICE , PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. i Kronospan Polska Sp. z o.o…

  Ze w względu na charakter emisji (emisja zorganizowana, wysoki emitor, zastosowanie technik odpylania), stężenia zanieczyszczeń od nich pochodzące są jednak nieznaczne.”

 2. Kiedy ta nieudolna partia PO trwoniąca nasze pieniądze zostanie odsunięta od władzy? Kiedy Polacy na tyle zmądrzeją że pogonią tą bandę od drenażu kieszeni podatnika? Czy przysłowie Mądry Polak po szkodzie jest wpisany w naszą historię? Zmieńmy to!

 3. Pytanie do włądz lokalnych , urzędników i przedstawicieli fabryki pary wodnej – CZY WY MACIE SUMIENIE?

  PS
  Niech was piekło pochłonie

 4. W jakiej Polsce my żyjemy -jedna wielka mafia. Pocieszjące jest to, że Naród się budzi. Oddolne ruchy społeczne, ot chociażby szczecinecka Terra dają nam nadzieję, że pokonamy to zło.

 5. Szczecinecki specjalista od kurzajek ma teraz duży problem, zostało mu już tylko kilka miesięcy, nyślę że do końca roku będzie…. oderwany od stołka podobnie jak wcześniej przewodniczący rady miasta niejaki wacio.Tylko dzięki takim kacykom fabryka pary wodnej w majestacie bezprawia truje mieszkańców Szczecinka .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.