Minister Środowiska unieważnił pozwolenia emisyjne dla firmy Kronospan w Szczecinku!!!

Pomimo odwołania jakie złożyła firma  od decyzji Ministerstwa Środowiska z dnia 19.11.2012 minister  w dniu 04.02.2013. utrzymał w mocy swoją pierwotną decyzję i unieważnił pozwolenia emisyjne dla firmy Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. Według Ministerstwa Środowiska zakład powinien być objęty  pozwoleniem zintegrowanym, a co się z tym wiąże z dużym rygoryzmem w zakresie techniki i technologii produkcji oraz tzw. monitoringiem ciągłym. Kronospan  od decyzji Ministra może odwołać się już tylko do sądu administracyjnego, co też uczynił  na początku lutego. Jaki werdykt zapadnie w sądzie? No cóż, nie wyobrażamy sobie innego, niż utrzymanie w mocy decyzji Ministra Środowiska.

Minister unieważnił między innymi kontrowersyjne pozwolenia jakie firmie Kronospan wydał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego w czerwcu 2011 roku. Zrobił to w momencie, kiedy w Szczecinku już występowały znaczne przekroczenia pyłu PM10, benzo(a)pirenu i formaldehydu. Zgodnie z tymi bulwersującymi pozwoleniami  firma może emitować rocznie:

– amoniak – 913 ton!!!

– formaldehyd – 227 ton!!!

– pył ogółem – 1241 ton !!!

– dwutlenek azotu – 1557 ton !!!

Czyli dziennie około 11 ton  zanieczyszczeń.

O tym, że pozwolenia te były wydane z rażącym naruszeniem prawa, mówimy już od dawna. Dotąd urzędnicy wszystkich szczebli, zaczynając od władz lokalnych, wojewódzkich, czy też krajowych nie przyjmowali naszych argumentów do wiadomości. Dopiero nasza interwencja w Parlamencie Europejskim przyniosła oczekiwany efekt.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Szczecinka w proteście przeciw tym pozwoleniom przeprowadzili w czerwcu 2011 roku, legalną blokadę drogi krajowej nr. 11. Na wniosek burmistrza dwie osoby z zarządu SIS TERRA trafiły wówczas do sądu za zorganizowanie tej blokady (?!).  Sąd uniewinnił te osoby. W sierpniu 2011 r.z tego samego powodu odbyła się pikieta 50-ciu mieszkańców przed Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie, a w grudniu tego samego roku manifestacja przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Razem z nami manifestowali również mieszkańcy Żar i Mielca, gdzie funkcjonują podobne zakłady i występują podobne problemy, wynikające z zanieczyszcza środowiska.

11 odpowiedzi do “Minister Środowiska unieważnił pozwolenia emisyjne dla firmy Kronospan w Szczecinku!!!”

 1. Jest szansa na normalność w tym mieście przy wiatrach wschodnich. Jedna konkretna decyzja ministra powaliła na łopatki zarząd krono i burmistrza. Wyszło na to, że porozumienie nadaje się tylko na papier toaletowy. Tyle makaronu nawijali panowie na uszy mieszkańcom i wszystko poszło do kosza.

 2. Kto by pomyślał, smok dostał po gałach i pewnie nikt tego się nie spodziewał, a z pewnością szczecinecka gadzina. Przez 20 lat urzędnicy na sznureczku smoka, a tu proszę takie zaskoczenie. MINISTER mówi NIE!!!!

 3. Ciekawe co tym razem wymyśli fabryka pary wodnej choć nie sąDzę żeby sędzia w WSA był do kupienia, ponieważ stroną w sprawie będzie Minister Środowiska. Na pewno po przegranej sprawie kartel Partii Obłudy straci głównego sponsora.
  Aktualnie dzięki determinacji Dawida Goliat leży na deskach, a sędzia go liczy. Artykuły i programy sponsorowane oraz plakat pt. terra kłamie traktuję jako ostatnie podrygi.
  PS. DO KRONO – w razie wyprowadzki oferuję, w ramach wolontariatu, pomoc w spakowaniu waszego złomu, który widać wiele kilometrów za Szczecinkiem.

 4. Wierzę, że prawda zwycięży, Sąd opowie się po stronie decyzji Ministra Środowiska, ludzie nie będą już truci i w końcu rozwinie się turystyka, która może zapewnić byt wszystkim mieszkańcom naszego miasta. Nie ma co się oszukiwać, albo turystyka, albo szkodliwy przemysł. Jedno z drugim niestety nie idzie w parze 🙁

 5. naiwność Wasza nie ma granic.kolejna zagrywka pod publikę.wiadomo że vice minister chce tylko wyciągnąć więcej pieniędzy.
  byłem przy naprawie pieca spalającego w fabryce.te dwa piece od lat spalają tam trociny.w piecu na ścianach z szamotu pozostały żółtawe nacieki, które spływały na podłogę.to setki kilogramów związków chemicznych pozostałych po spaleniu trocin z przeszlifowanych płyt.
  pomimo dość wysokiej temperatury spalania te związki się nie spaliły.odkuwali to pracownicy fabryki młotami udarowymi i ręcznymi.ciężko to im szło.
  najciekawszy jest komin nad palnikami w tym piecu.ten komin to zwykła rura.niczym nie jest zabezpieczona.nie posiada żadnych filtrów.
  WSZYSTKO co jest spalane idzie w powietrze.
  mamy XXI wiek a tu takie przedwojenne technologie z epoki kamiennej.
  TO CO TAM ZOBACZYŁEM JEST PO PROSTU STRASZNE I PRZERAŻAJĄCE!
  zdjęcia z wnętrza tego pieca uzmysłowiłyby niedowiarkom i obrońcom fabryki co wdychamy codziennie.
  .napisał to ten co ma w rodzinie osobę chorą na nowotwór.
  P.S. nowe piece do spalania tzw.biomasy mają podobną konstrukcję i taki sam sposób spalania toksycznych odpadów.

 6. I słusznie, podpisałem listę i trzymam kciuki za ucywilizowanie wulkanu (niestety chyba nie da się inaczej niż na siłę).

  Ale mam jedno zastrzeżenie do artykułu – zdjęcie. Dziewczynka „zatyka” na nim komin, z którego w domyśle wydobywają się szkodliwe substancje. Nic bardziej mylnego – jest to chłodnia kominowa elektrowni (nie ważne czy konwencjonalnej, czy atomowej) i z niej na prawdę wylatuje tylko para wodna – to urządzenie służy do obniżenia temperatury wody (pary) używanej jako napęd generatorów. Równie dobrze dziewczynka mogłaby w proteście przeciw rabunkowej gospodarce w rybołówstwie zagrodzić drogę statkowi pasażerskiemu. 🙂

  1. Kolego wyluzuj, w fotce pewnie ma chodzić o przekaz, a nie o technologię. Fotka jest wymowna i o to chodzi. Wcześniej było drewno zapewne spalane w kominku, a artykuł był o spalaniu pyłu z zawartością kleju. Daj na luz.
   Chwała Tobie że się podpisałeś i nie jesteś lemingiem który idzie za głosem propagandy, reszta jest nieistotna.

   1. Nic się nie burzę, spokojnie 🙂
    Tak tylko zauważam, bo bardzo często chłodnie kominowe są błędnie uznawane za coś szkodliwego, a ich wizerunek jest niesłusznie wykorzystywany przy większości materiałów prasowych czy reportaży dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Śmiać mi się kiedyś chciało jak „zielonypiss” właził na chłodnie w Bełchatowie bo niby one trują 😛

 7. P.S. oburzamy się na skrót myślowy o obozach zagłady, używany namiętnie w zagranicznych mediach, to zdjęcie to też taki skrót, tylko mniejszego kalibru.

  howgh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.