Manifestacja Terry przed Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie.

Pikieta pod Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie – 31 sierpnia 2011roku

Dziś szczecineckie powietrze zagościło na dziedzińcu zamkowym tuż przed gabinetem marszałka. Była to zaledwie namiastka tego czym mieszkańcy Szczecinka oddychają przy wiatrach południowych i południowo-wschodnich. Było gwarno i hałaśliwie , gwizdki i trąbki podnosiły symboliczne larum na ostatnie bulwersujące decyzje marszałka. W takcie pikiety wręczony został List otwartydo marszałka oraz pisma dotyczące spalania odpadów niebezpiecznych i badań jakie w niedługim czasie zamierza zrobić Stowarzyszenie. Pikietę wsparli pochowani za transparentami pracownicy Kronospanu. Doceniamy , że zjawili się punktualnie i nie zakłócili przebiegu manifestacji. Rozumiemy, że obawiają o swoje miejsca pracy, jednak swoje obawy powinni skierować do zarządu firmy. Podczas pikiety mieszkańcy Szczecinka niejednokrotnie zapewniali , że nikt nie jest przeciw ludziom , którzy pracują w zakładzie. Z drugiej strony poprawa warunków środowiskowych w Szczecinku poprzez inwestycje proekologiczne to również poprawa warunków pracy ludzi w zakładzie.O to walczymy!!!!!!!!

 

List otwarty do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Szczecin 31sierpnia 2011 roku

Panie Marszałku, dlaczego pozostaje Pan bierny w najpilniejszych i najważniejszych problemach mieszkańców Szczecinka? Życie w mieście przy wiatrach południowych i południowo – wschodnich jest nie tylko uciążliwe, ale co najważniejsze nikt nie zagwarantuje, że bezpieczne.Reakcje alergiczne jakie obserwujemy w kontakcie z duszącym i drażniącym dymem o ostrym zapachu nie są obojętne. Życie w niepewności o  zdrowie najbliższych nie pozostawia wyboru, będziemy walczyć do końca o prawo do życia w czystym środowisku. Program Ochrony Powietrza dla benzo(a)pirenui kolejny projekt POP dla pyłu PM10 w obecnej formie są mało skuteczne i nie przyniosą oczekiwanej poprawy. Panie Marszałku, poziom zanieczyszczenia środowiska w Szczecinku należy jak najszybciej zdiagnozować i podjąć konkretne działania. Dlatego tak bardzo zbulwersowały opinię publiczną Szczecinka Pańskie decyzje emisyjnewydane na początku 2011 roku dla Koncernu Kronospan.W związku z tym pytanie, co z oceną oddziaływania na środowisko ?– będącą podstawą Pańskiej decyzji, która pozostaje w sprzeczności z zapisami. W nowych decyzjach znajdujemy ogromne ilości pyłu oraz amoniaku, dwutlenku azotu i dwutlenku siarki, a więc  substancji, które w wyniku reakcji mogą znacząco zwiększyć stężenia pyłów drobnych w powietrzu w stosunku do stanu bieżącego. Analizując decyzje poprzednie i nowe obserwujemy wzrost emisji amoniaku o 100% , formaldehydu o 95%, pyłu ogółem o 5% i dwutlenku azotu o 35% . Zrobił Pan to w momencie , kiedy w Szczecinku w 2010 roku WIOŚ zanotował największe przekroczenia substancji toksycznych w powietrzu wstosunku do lat poprzednich.Obecnie mamy 8-krotnie przekroczoną normę dla rakotwórczego benzo(a)pirenu i najwyższą w województwie. Tak wysoki poziom utrzymuje się już od dwóch lat. Najwięcej dni z przekroczeniami dla pyłu PM10 i przekroczone wartości dopuszczalne formaldehydu. Jeśli dołożymy do tego amoniak, który zafundował nam Pan w ostatnich decyzjach , tlenki azotu, siarki i całą resztę to możemy mieć obawy o swoje bezpieczeństwo.W oparciu o wyniki WIOŚ jesteśmy na pierwszym miejscu w województwie  pod względem zanieczyszczenia powietrza. Analiza zanieczyszczeń od 2003 roku pokazała, że znaczące przekroczenia  jakie zarejestrowano w 2010roku  nie miały wcześniej miejsca.

Wstępna analiza 2011 roku  wskazuje, że nie jest to problem przejściowy, a wręcz przeciwnie, wzrost zanieczyszczeń na terenie naszego miasta postępuje.Panie Marszałku,domagamy się:ograniczenia decyzji emisyjnych dla Koncernu Kronospan,  monitoringu ciągłego na emitorach zakładu, badań około zakładowych w celu poznania wielkości i wpływu zanieczyszczeń na organizmy żywe, udostępnienia opinii niezależnego eksperta dr Paterkowskiego, zaprzestania spalania odpadów niebezpiecznych zawierających kleje w instalacjach nie spełniających standardów (Borman I i Borman II), uporządkowanie sprawy hałdy i zaprzestania jej spalania w instalacjach Borman I i Borman II.

Panie Marszałku, to czym oddychamy nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i życie,  dlatego jest o co walczyć.  Ci, którzy bagatelizują obecnie problem biorą na  swoje barki ogromną odpowiedzialność za zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń. Dlaczego unika Pan spotkania i merytorycznej dyskusji. Jesteśmy kompetentni, mamy argumenty i potrzebną wiedzę wspartą przez autorytety naukowe, aby  rozwiązać ten problem.

Zarząd SIS Terra i Mieszkańcy Szczecinka

[box type=”download”]Ściągnij PDF – List otwarty do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego[/box]

[youtube r1F0LarHJ1E]

źródło filmu: Głos Koszaliński

źródło filmu: TV Zachód

[nggallery id=26]

2 odpowiedzi do “Manifestacja Terry przed Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie.”

  1. Dziękuję Ci Terro że jesteś dziękuje Pani Asi i Panu Jackowi oraz całemu zarządowi Terry za inicjatywę powołania takiego stowarzyszenia. Jest ona bardzo potrzebne. Dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli wspierających Terrę. Ja nie mogłem być na manifestacji, ale duchowo byłem z Wami.
    Już samo powstanie towarzystwa pobudziło lokalne władze do prowizorycznych działań które są chyba bardziej wyczerpujące niż byłyby realne działania. Próby udawania że się coś robi dla mieszkańców nie są łatwe z tak merytorycznie przygotowanym przeciwnikiem jakim jest Terra, to każe np. burmistrzowi tak bardzo Was nienawidzić. Może myślał że będziecie bandą krzykaczy, a to co zobaczył przerosło jego wyobrażenie o mieszkańcach którzy nie są tylko mięsem armatnim, a jest to grupa mądrych ludzi którzy wiedzą jaki cel obrali i konsekwentnie do niego dążą.

  2. Dziękuję wszystkim walczącym dziś w Szczecinie o zdrowsze i lepsze jutro dla Szczecinka. Gratulacje!!!! Pomysł z kominem super, niech marszałek trochę zaczerpnie naszego smrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.