Kronospan wprowadza w błąd mieszkańców Szczecinka

KRONOSPAN WPROWADZA W BŁĄD MIESZKAŃCÓW SZCZECINKA, ukrywając  w swoich sponsorowanych tekstach fakt, że w planowanej budowie spalarni zwanej przez nich generatorem gorącego powietrza na „biomasę” będą spalane pyły ze szlifowania płyt wiórowych, w których zawarte jest ok. 18% kleju, utwardzaczy i emulsji !!! Spalanie tej „biomasy” ma zastąpić gaz, którego spalanie odbywa się aktualnie w systemie ogrzewania suszarni MDF I i MDF II. Przypomnijmy, że spalanie gazu nie pociąga za sobą żadnych uciążliwości dla mieszkańców Szczecinka, w odróżnieniu od spalania „biomasy” zawierającej kleje itp. Obecnie firma ukrywa ile wytwarza rocznie pyłów ze szlifowania płyt wiórowych. Kiedyś te dane można było znaleźć w pozwoleniach firmy i było to rocznie 42 tys. ton , czyli  115 ton pyłów ze szlifowania płyt wiórowych dziennie. W tych 115 tonach pyłów , zawarte jest prawie 21 ton kleju, utwardzaczy, emulsji i tyle tego dziennie mogłoby tam być  spalane!!! Ministerstwo Środowiska jednoznacznie potwierdziło w piśmie do SIS Terra, że odpady z płyt wiórowych  z terenu firmy Kronospan NIE SĄ BIOMASĄ!!!

Prof. Grochowalski europejskiej klasy specjalista w zakresie spalarni , stwierdził, że odpady, które zawierają nawet niewielkie ilości kleju nie są biomasą!!!  Stowarzyszenie nigdy nie twierdziło, że nie można spalać biomasy w technologii rusztowej, tylko, że nie można spalać w tej technologii KLEJU!!!!.

Jak Państwo zauważyli w ostatnim czasie rozpętała się w Szczecinku w mediach lokalnych  istna nagonka na Stowarzyszenie Terra. Doszło do tego, że tylko w nielicznych mediach mogą Państwo zapoznać się z naszym stanowiskiem i zagrożeniami jakie za sobą niesie planowana inwestycja. Zazwyczaj pojawiają się strony sponsorowane, czyli opłacone przez Kronospan artykuły i wywiady, w których pomija się niewygodne dla firmy, a niebezpieczne dla mieszkańców fakty. Z drugiej strony  blokowane są  informacje  dotyczące stanowiska Terry.  Dzieje się to wszystko w momencie, gdy na siłę usiłuje się przeforsować wybudowanie spalarni zwanej generatorem gorącego powietrza, która według nas będzie zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców. W dniu 31 stycznia 2013r. stowarzyszenie Terra zorganizowało otwartą debatę na temat planowanej przez Kronospan inwestycji. Zaprosiliśmy na debatę firmę Kronospan, burmistrza, starostę i przedstawicieli urzędu marszałkowskiego oraz szczecineckie media. Z naszego zaproszenia nie skorzystali przedstawiciele firmy, oraz władze miasta i urząd marszałkowski. Najwyraźniej brak im argumentów w merytorycznej dyskusji i uważają, że  płatną propagandą  i wyciszaniem problemu  w niektórych  mediach lokalnych  uda im się załatwić sprawę. Dziwi nas zachowanie Burmistrza, który zamiast wysłuchać naszych argumentów i przyjrzeć się dokładnie temu przedsięwzięciu, momentami zachowuje się jak rzecznik prasowy Kronospanu  i bezkrytycznie przyjmuje zapewnienia firmy o ekologicznych aspektach tej inwestycji. Jesteśmy nadal otwarci na rozmowy i czekamy na podobne otwarcie ze strony firmy  oraz  władz lokalnych.

Nadal zbierane są podpisy przeciw planowanej spalarni, można je złożyć w wyznaczonych na terenie miasta miejscach.

Na chwilę obecną zebraliśmy ponad 5 tys. podpisów.

Ta walka nie toczy się o żabki, motylki czy też ślimaczki. My walczymy o zdrowie i życie mieszkańców Szczecinka.

Zarząd SIS TERRA

12 odpowiedzi do “Kronospan wprowadza w błąd mieszkańców Szczecinka”

 1. Fabryka pary wodnej w ramach oszczędności oszczędza na wszystkim kosztem zdrowia mieszkańców, a onkolog siedzi i zawija sreberka.

 2. Mam wrażenie,że fabryka pary wodnej , pogubiła się w kłamstewkach, które serwuje mieszkańcom.

  1. Sorry, ale ta śmieszna fabryka potrafi tylko kłamać, a dowodem na to są wyroki skazujące niezawistnych sądów.

 3. Pani rzecznik Dorota jak do tej pory nie odpowiedziała jeszcze na zadane pytania w newsie „Szczecinek zagłębie ekologii”.
  Zdaje się potwierdzać słowa, mówimy nie rozmawiamy. Czyli to co pani rzecznik chce powiedzieć to mówi, ale na zadane pytania milczy we wszystkich znanych językach. A szkoda bo mieszkańcy ciekawi są czym będą oddychać sami i ich dzieci, czy to szkodzi, czy to powoduje choroby nowotworowe,itp?

 4. Biorąc pod uwagę, to, że Pani rzecznik krono, od czasu do czasu zagląda na strony Terry – chciałbym zadać kilka niezobowiązujących pytań… Czy to prawda, że chorych na raka notabli zakładu krono wozi się do Krakowa na onkologię? Czy to prawda, że przystępując do pracy w krono podpisuje się zrzeczenie swoich praw w związku z zachorowaniem na raka? Czy to prawda, że szeregowy pracownik krono który zachoruje na raka jest wyrzucany z pracy, bez pomocy od strony zakładu? Czy to prawda, że większość pracowników krono Szczecinek to osoby zameldowane poza Szczecinkiem? Czy to prawda, że krono nie płaci podatków takich jak jak Polskie firmy? Czy to prawda, że krono wyrejestrowało tabor samochodowy poza Szczecinek? Oczywiście, są to pytania retoryczne – ponieważ odpowiedzi na nie już znam, ale czy firmie krono starczy „prestiżu”, by na nie odpowiedzieć… Wątpię…

 5. Już poszła w Polskę informacja, że Minister Środowiska unieważnił pozwolenia emisyjne kronospanowi.Może jescze trochę to potrwa , ale kostki domina zaczęły się przewracać.Gratuluję stowarzyszeniu Terra, przez ponad 3 lata walczyliście o monitoring ciągły na kominach firmy i mówiliście głośno o tym, że pozwolenia wydane przez marszałka są niezgodnie z prawem. A kronospan? cóż dalej idzie w zaparte i myśli że płatnymi programami omami mieszkańców. Brawo Terraryści, dzięki wam będziemy mogli oddychać czystym powietrzem.

 6. Sprawa krono pokazuje jak funkcjonuje III RP. Wszyscy wiedzą o przestępstwach ale nikt z tym nie może nic zrobić, tak się wydawało tym, którzy mają kasę i myślą, że wszystkich można kupić ale do czasu, a czas pokazuje, że Dawid pokona Goliata.
  Czym prędzej ucieknie stąd ten truciciel tym prędzej przyjdzie do Sz-ka uczciwy inwestor- polecam stronę imperium krono.

 7. Wygrana jest możliwa, tylko potrzebne jest większe zaangażowanie społeczeństwa. Razem mamy większą siłę i większe pole rażenia.
  Pomóżmy więc SIS TERRA, przyłączmy się do nich nie tylko na ekranach swoich komputerów, ale i na jawie. Wsparcie tej organizacji, doda im sił. Ja już wstąpiłam w ich szeregi i jestem pewna, że zwyciężymy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.