Konferencja 11.03.2013

Burmistrz Szczecinka 7 marca 2013 roku wydał decyzję środowiskową dla inwestycji Kronospanu zwanej generatorem gorącego powietrza, którą my nazywamy „spalarnią wyjętą spod prawa”. Najwyraźniej bagatelizuje głos Stowarzyszenia Terra, opinię Ministra Środowiska i głos naukowców, z którymi współpracuje Stowarzyszenie. Nie liczy się również z głosem ponad 5 tys. mieszkańców Szczecinka , którzy podpisują się nadal pod pismem protestacyjnym. Właśnie temu tematowi poświęcona była Konferencja prasowa TERRY   11 marca 2013 roku, w której uczestniczyli również Andrzej Modrzejewski Prawo i Sprawiedliwość,  Marcin Bedka Nowa Prawica i Andrzej Bratkowski Sojusz Lewicy Demokratycznej. Kilka dni temu tj. 28 lutego 2013 roku z kancelarii prawnej mecenasa Filipa Sztukiel działającej  w imieniu Stowarzyszenia  TERRA wpłynęło do burmistrza pismo, w którym  wnosiliśmy o  powołanie przez miasto biegłych z zakresu gospodarki odpadami (ewentualnie również toksykologii i ochrony środowiska) w celu ustalenia:

– Czy pył, który ma być spalany w instalacjizwanej generatorem gorącego powietrza, a w którego skład wchodzą kleje (żywice mocznikowo – formaldehydowe, żywice melaminowo – mocznikowo – formaldehydowe), utwardzacze (m. in. chlorek amonowy) oraz emulsje parafinowe, jest biomasą

– czy pył z płyt drewnopochodnych powinien być spalany w spalarniach lub współspalarniach odpadów, zgodnie z przepisami rozdziału 6 ustawy o odpadach oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 marca 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów (Dz. U. Nr 37, poz. 339),

– czy spalanie pyłów z płyt drewnopochodnych w instalacji, której dotyczy postępowanie będzie zagrażało środowisku, a także zdrowiu i warunkom życia ludzi,

– jakie warunki technologiczne powinna spełniać instalacja, aby jej eksploatacja nie wiązała się z zagrożeniem środowiska, a także zdrowia i warunków życia ludzi.

Jednocześnie wnieśliśmy o zwrócenie się do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o udzielenie informacji czy załączone do wniosku decyzje udzielone dla Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. w przedmiocie emisji gazów i pyłów do powietrza są aktualne. W sytuacji potwierdzenia, że stwierdzono ich nieważność, wnieśliśmy aby biegli ustanowieni w postępowaniu wskazali czy planowana instalacja spełnia wymagania ochrony środowiska wynikające z najlepszych dostępnych technik, tzw. BAT.

Wystąpiliśmydo Burmistrza o powołanie biegłych zaznaczając jednocześnie, że nie powinny być to osoby, które współpracują lub współpracowały z zakładami Kronospan. Byliśmy przekonani, że Burmistrz przed wydaniem decyzji środowiskowej skorzysta z opinii biegłych robiąc to w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Szczecinka.

Stowarzyszenie Terra, Minister Środowiska, Prof. Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej, stoimy na stanowisku, że pyły ze szlifowania płyt wiórowych nie są biomasą. Natomiast Burmistrz i firma Kronospantwierdzą, że w/w pył  są  biomasą. Dlatego uważaliśmy i uważamy, że na ten temat powinni wypowiedzieć się inni biegli i ostatecznie wyjaśnić tę sporną kwestię.Wydana przez Burmistrza  decyzja 7 marca 2013r.,  otwiera drogę do spalania pyłów ze szlifowania płyt drewnopochodnych w instalacjach mogących pogorszyć stan zdrowia mieszkańców.

Planowana inwestycja, jest wynikiem wcześniejszych ustaleń Burmistrza Miasta Szczecinek oraz zakładów Kronospan.  Wynika to z  porozumienia, które zostało zawarte pomiędzy tymi podmiotami w dniu 9 stycznia 2013 r. Z jego treści wynika, że Burmistrz działał jako reprezentant Miasta. Na zawarcie tej swoistej umowy nie uzyskał zgody Rady Miasta. Było to poza jego kompetencjami określonymi w ustawie o samorządzie gminnym. Co więcej, Burmistrz publicznie popierał inwestycję wnioskodawcy, brał udział w spotkaniach organizowanych przez wnioskodawcę, a których celem była „promocja” planowanego przedsięwzięcia. Takie postępowanie narusza elementarne standardy postępowania administracyjnego, budzi przede wszystkim wątpliwości co do roli Burmistrza, który w tym wypadku zachowuje się jak strona postępowania, a nie organ obiektywnie rozstrzygający sprawę.

Stowarzyszenie wskazuje, że realizacja inwestycji zgodnie z wnioskiem, w proponowanej technologii, będzie stanowiła zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Tzw. generator gorącego powietrza nie posiada elementów koniecznych dla spalarni lub współspalarni odpadów, m. in. nie zawiera żadnych urządzeń oczyszczających gazy odlotowe, takim urządzeniem nie jest elektrofiltr. Instalacja ta, z uwagi na rodzaj spalanych substancji, bezwzględnie powinna posiadać wszystkie elementy spalarni lub współspalarni odpadów.

Podejmiemy dalsze kroki prawne w celu zaskarżenia decyzji Burmistrza , jednak bardziej liczymy na wsparcie  Komisji Petycji PE , gdzie już zwróciliśmy o pomoc.

[nggallery id=37]

[youtube njt9zYyMtMQ]

6 odpowiedzi do “Konferencja 11.03.2013”

 1. A burmistrz zawija sreberka i liczy ,że głupi naród łyknie te jego decyzje wbrew mieszkańcom. Wszystko do czasu !!!!!!

 2. Miarka się przebrała panie duglas, mamy dość trujacego powietrza i twoich toksycznych pomysłów.

 3. Każde kłamstwo prędzej czy później się skończy, dzięki działaniom terry wiemy kogo kupiła fabryka pary wodnej.
  Ja zadałem ostatnio w komentarzach pytania tematowi: dlaczego info o sprawie przeciw krono ukazało się po 30 godzinach, dlaczego 1 porozumienie gazeta wypunktowała ostro, a drugie bez żadnej refleksji, czy miały na to wpływ płatne ogłoszenia? i wpis temat usunął, więc dopisałem im, że cenzura była w PRL-u, a on się skończył w 1989, i czy może w gazecie wciąż trwa? I mnie zbanowali
  Pytanie zadane przez te sprzedajne medium na konferencji pozwala mi ogłosić konkursik: czy wolność słowa sprzedali za: A-jedną gruszkę, B-dwie gruszki czy C-czapkę gruszek. Prawidłowe odpowiedzi proszę wysyłać na e-mail elvis78@wp.pl DO WYGRANIA STARE WYDANIA TEMATU, PO ZGNIECENIU IDEALNIE NADAJĄ SIĘ DO WYCIERANIA CZTERECH LITER.

 4. Wspólna konferencja prasowa pokazała, że nie tylko działaczom Terry zależy na zdrowiu mieszkańców. Cieszę się ogromnie i dziękuję partiom politycznym działającym na terenie miasta za wsparcie działalności Stowarzyszenia. Jak widać nie ważne są poglądy polityczne, a górę bierze wspólne dobro i zdrowie ludzi. Szkoda, że burmistrz i jego PO, kierując się dyscypliną partyjną zapominają o tak ważnych sprawach 🙁 Krono może przecież pracować inwestując w odpowiednie technologie, a nie w propagandę. Niech zacznie szanować zdrowie mieszkańców i przestanie szantażować miejscami pracy.

 5. Jeden z bardziej obiektywnych artykułów, prawie same fakty 🙂

  P.S. nie odnosicie wrażenia, że wulkan powołał nowe stanowiska pracy typu starszy referent d/s komentarzy internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.