Komunikat z dnia 06.11.2011

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra informuje, że w dniach od 23 października do 6 listopada 2011 roku od mieszkańców Szczecinka otrzymało wiele telefonów odnośnie zadymienia wschodnich dzielnic miasta z prośbą o interwencję. Mieszkańcy uskarżali się na łzawienie oczu, kaszel, odruchy wymiotne i ból głowy przebywając w bezpośrednim kontakcie z siwym dymem, który przemieszcza się z emitorów firmy Kronospan. Na stacji on-line zlokalizowanej przy ul. Przemysłowej (na terenie przedszkola!!!) wystąpiły w tych dniach znaczące, nawet powyżej 100% przekroczenia dobowe dla pyłu zawieszonego PM10. To zaledwie cząstkowa informacja, czego jeszcze było za dużo w powietrzu w tych dniach, należy poczekać na wyniki chociażby, formaldehydu i benzo(a)pirenu. Komunikaty o tym problemie przesyłamy sukcesywnie jako Stowarzyszenie do urzędników, którzy powinni podjąć konkretne działania. Mieszkańcy Szczecinka również nie pozostają bierni i dzwonią na telefony alarmowe. Jak na razie nie obserwujemy, żadnych działań zmierzających do poprawy obecnej sytuacji. Szczecinecki problem jest bagatelizowany i rozmydlany. Nie odpowiada się na wszystkie pisma Stowarzyszenia, utrudnia się dostęp do informacji. Bulwersujący jest również fakt, że w ostatnim okresie marszałek zwiększył pozwolenia dla firmy na jeszcze większa emisję zanieczyszczeń. Analizując decyzje poprzednie i nowe obserwujemy wzrost emisji amoniaku o 100% , formaldehydu o 95%, pyłu ogółem o 5% i dwutlenku azotu o 35% . Zostało to zrobione w momencie , kiedy w Szczecinku w 2010 roku WIOŚ zanotował największe przekroczenia substancji toksycznych w powietrzu w stosunku do lat poprzednich. Obecnie mamy najwyższą w województwie 8-krotnie przekroczoną normę dla rakotwórczego benzo(a)pirenu. Tak wysoki poziom utrzymuje się już od dwóch lat. Najwięcej dni z przekroczeniami dla pyłu PM10 (76 dni) i przekroczone wartości dopuszczalne formaldehydu. Ile ton zanieczyszczeń w ciągu roku trafia do powietrza? -amoniak 913 ton/rok, formaldehyd 227 ton/rok, pył ogółem 1569 ton/rok, dwutlenek azotu 1557 ton/rok. Daje nam to 4 266 ton rocznie , czyli ponad 11 ton zanieczyszczeń dziennie. Zastanawiające jest dlaczego marszałek województwa zachodniopomorskiego blokuje propozycję przeprowadzenia badań odnośnie pyłu zawieszonego PM10 , które przeprowadziłby Instytut Toksykologii Środowiska na zlecenie i koszt Stowarzyszenia Terra. Badań, które jednoznacznie wskazałyby jaki udział ma zakład w emisji tego zanieczyszczenia. Co musi się stać aby szczecinecki problem został zauważony ? Jak jaszcze długo musimy czekać na podjęcie interwencji w tej sprawie przez marszałka, ministra środowiska i inne urzędy mające kompetencje aby zmniejszyć uciążliwości i tym samym poprawić warunki życia mieszkańców Szczecinka.

W trosce o życie i zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Szczecinka

Zarząd SIS TERRA

[box type=”download”]PDF – Komunikat z dnia 06.11.2011[/box]

7 odpowiedzi do “Komunikat z dnia 06.11.2011”

 1. W czasie kiedy mieszkańcy nie mają czym oddychać, a wyniki na stacji WIOŚ porażają na salonach spotykają się władze miasta z wulkanem. O czym rozmawiają nie wiadomo? Może o pogodzie, może o wycieczkach, może o frustratach? Nie wiadomo bo burmistrz nie czuję się upoważniony do przekazania nam takich informacji, pytanie dla czego i kto może go do tego upoważnić? Skoro spotyka się służbowo i reprezentuje interesy mieszkańców (oby) to co to za tajemnica, ja jako mieszkaniec miasta upoważniam pana, panie burmistrzu do zdradzenia tej tajemnicy.

 2. To jest barbarzyństwo co robią z mieszkańcami Szczecinka. Obecne władze miasta przynoszą wstyd rodzajowi ludzkiemu .Korzystając z okazji że jestem na stronie stowarzyszenia, składam serdeczne podziękowanie ludziom z Terry za to że są i walczą o nasze zdrowie i zycie.

 3. Ślad pozostaje, trzeba dzwonić pisać i nękać , nie możemy się poddawać. Przyjdzie czas , że zapłacą za bezczynność i obojętność w dniach kiedy trudno wyjść w Szczecinku na ulicę.

 4. Czytam teraz książkę Marka Kamińskiego „Razem na Biegun” Jest to opowieść o wyprawie na biegun Pana Marka Kamińskiego i chłopca Jaśka Meli który w skutek wypadku stracił rękę i nogę. Mimo wielu przeciwności losu, braku pomocy, pukaniu od drzwi do drzwi, pesymizmu wielu ludzi, dotarli i stanęli razem na biegunie. Myślę, że ta książka może być dla nas przykładem, że nie można się poddawać i trzeba walczyć iść ciągle do przodu i wierzyć w osiągnięcie celu. Ich celem był biegun, naszym biegunem, a zarazem celem jest czyste powietrze w Szczecinku. Mimo iż pukamy do zamkniętych drzwi, mimo dziesiątką pism i skarg które piszemy, mimo wielu przeciwności, wierzę że kiedyś osiągniemy nasz cel. Polecam wszystkim którzy wątpią w wygraną, książkę o której mowa, przeczytajcie jak ciężko było od dnia powstania pomysły do dnia osiągnięcia celu i mimo iż wielu by zwątpiło, udało się i nam też się uda bo ja w to wierzę.

 5. Jestem mieszkanką Chełmińskiej i nacodzień czuję te toksyczne wyziewy.Dziwię się obojętności i biernej postawie wielu mieszkańców Szczecinka ,tak samo Wy jak i Wasze dzieci jesteście zatrówani.PRACA JEST WAŻNA ,ALE NIE ZA CENĘ ZDROWIA,A MOŻE NAWET ŻYCIA.Właściciel zakładu robi niewiele aby tę sytuację naprawić,a mieszkańcy manipulowani perspektywą poprawy powietrza na mocy ,,porozumienia”nie robią nic,aby poprawić swój los.W liczbie siła,dlatego namawiam mieszkańców Szczecinka-przynajmniej dzwońcie na numer całodobowy do Centrum Zarządzania Kryzysowego,do Starostwa,do Urzędu Miasta i mówcie że śmierdzi, im więcej telefonów,tym bardziej decydenci nie będą mogli być obojętni na problem.

  1. Widzę że mamy takie same nicki 🙂 OK zmienię swój przy następnych komentarzach, aby się nie dublowały 🙂 Pozdrawiam Wszystkich sympatyków Terry.

 6. Co jeszcze musi sie stać,aby władze zaczęły spełniać swój obowiazek,
  aby zmusiły fabrykę do przestrzegania prawa.
  Czy za mało ludzi choruje w Szczecinku z powodu olbrzymiej ilości
  chemii lecacej z tych kominów,które de facto dumią za naszym płotem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.