Dawid wygrał z Goliatem

W dniu 16 lipca 2013 r. zakończył się przed Sądem Rejonowym w Szczecinku trwający ponad 3 lata proces jaki przedsiębiorstwu Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. wytoczyło 7 mieszkańców miasta. Sąd w całości uwzględnił powództwo sześciu osób i nakazał zaniechanie Kronospanowi immisji odorów i pyłów drewna na ich nieruchomości. Kronospan jest jednym z największych na świecie zakładów zajmujących się produkcją płyt drewnopochodnych. Jego działalność nie jest jednak obojętna dla otoczenia. Swoistym „produktem ubocznym” ich działalności są olbrzymie ilości gazów i pyłów uwalnianych do atmosfery. Ich immisja i negatywny wpływ dotyczy w przypadku Szczecinka blisko 40.000 osób. Do chwili obecnej brak było tak jednoznacznego orzeczenia potwierdzającego negatywny wpływ fabryki na otoczenie. Jest to duży krok w kierunku zmuszenia Kronospanu do prowadzenia działalności z poszanowaniem mieszkańców, co przejawiałoby się chociażby w zainstalowaniu urządzeń oczyszczających gazy odlotowe. Obecnie gazy te bez żadnych przeszkód wydostają są poza teren fabryki i trafiają do płuc mieszkańców. Siedmiu mieszkańców Szczecinka reprezentował Adwokat Filip Sztukiel.

Dziękujemy Panu Mecenasowi Filipowi Sztukiel za wspaniałą i fachową obronę mieszkańców Szczecinka !!!
Dziękujemy również Sądowi za sprawiedliwy wyrok !!!

Zarząd SIS TERRA

Zobacz relację z  TVP

http://www.tvp.pl/szczecin/nasze-programy/kronika/wideo/2155-160713/11790135

Relacja z TV Zachód

http://tvzachod.pl/informacje.php?vf=3023

 

28 odpowiedzi do “Dawid wygrał z Goliatem”

 1. O czym zresztą wiadomo, nie wie tego osoba podpisująca się ALF i pisząca z adresu IP fabryki, dziwny sposób obrony.

 2. Teraz mieszkańcy powinni rozważyć założenie sprawy dla douglasa, lisa i marszałka za wydawanie niekorzystnych i sprzecznych z POP pozwoleń dla zakładu. Czy jest to możliwe? Jeżeli tak to pewnie wwarto, czym prędzej tym lepiej.

 3. Niemożliwe stało się możliwe. Bufonada i zarozumiałość zarządu fabryki odorów w sądzie przegrała. Jak nie wyciągną właściwych wniosków to czeka ich tylko jedno – klęska.

 4. Nie cieszmy sie jednak zbyt szybko.Niczego narazie nie wygraliśmy…Sa ludzie w Polsce,dla których wyroki sadowe,czy inne nakazy,to jedynie świstki papieru..:(

  1. Cieszyć się należy i jak najgłośniej o tym mówić. Szczecinecki wulkan dostał po łapach aż miło. Czy stowarzyszenie planuje kolejne pozwy np. tych którzy pracowali w tej zacnej firmie i mają problemy zdrowotne. Sam znam kilkanaście takich osób.

 5. Odwołując się od wyroku kombinat oznajmi nam – chcemy was truć!!! Będziemy wówczas bliżej zamknięcia truciciela, bo któż uwierzy oszustom z 25-letnim stażem? Stokłosa poszedł siedzieć, więc czas na wulkanicznych pseudodobroczyńców!

 6. Teraz wulkan się odwoła, będzie druga instancja, jaki tam zapadnie wyrok, hmmm? Jeżeli sąd potrzyma wyrok i się uprawomocni to super wulkan będzie musiał wygasić kratery. Jeżeli sąd nie podtrzyma wyroku, to 7-iedmiu pewnie pójdzie dalej do Strasburga, tam jestem pewien, że wyrok będzie korzystny dla 7-iedmiu. Co wtedy? Co będzie musiał zrobić wulkan i jak to wyegzekwować? Czy ktoś się orientuje? Ja jednak jestem pewien nadziei i wiem że to już tylko kwestia czasu kiedy piękne słowa i PR nie wystarczą.

  1. A jak wygrają mieszkańcy w Strasburgu to ja z rodziną też im założę sprawę, a może tak potem pozew zbiorowy. Terra co o tym myślicie?

   1. Dobry pomysł, też jestem za tym aby założyć pozew zbiorowy. Powiem szczerze, miałem obawy przed wyrokiem, bo wiadomo w jakiej rzeczywistości żyjemy. Ale dzięki Sędziemu odzyskałem wiarę w sprawiedliwość.

 7. Mam problemy zdrowotne i lekarz wprost powiedział mi, że to przez zanieczyszczone powietrze. Proszę o informację gdzie mam szukać pomocy?

 8. Na Temacie jest taki komentarz pod newsem o wyroku, jako że mam tam bana i chwała Bogu to tutaj napisze.
  ——————————————————–
  Komentarz:
  dodane: 2013-07-18 08:36:19 | IP: 212.244.156.*

  Alf: To współczuje

  To współczuje jeśli tam aż tak śmierdzi. Ale może trzeba dać im czas by mogli zmienić technologię czy produkcję. Przecież i tak już jest duża różnica w porównaniu do czasów przeszłych. I jakoś ciężko mi uwierzyć, że w czasach komuny było tak pięknie z tą jakością powietrza.
  ———————————————————

  Zacznę od adresu IP po wpisaniu go w wyszukiwarkę Whois IP 212.244.156.* dostaję się 5 wyników dwa to SKOK Wielkopolska Poznań, jeden EPACTA-SYSTEMY-INFORMACYJNE Poznań i dwa to Kronospan Szczecinek. A wygląda to w skrócie tak:

  ———————————————————-
  netname: KRONOSPAN
  descr: Kronospan Szczecinek sp. o.o
  ———————————————————-

  Skoro tak to nick ALF osoby która pisze komentarz pochodzi z dużym prawdopodobieństwem z Kronospanu. Kto to jest personalnie nie wiem, ale zakładam, że szeregowy pracownik z taśmy nie może korzystać z Internetu w czasie pracy na firmowych komputerach. A może to parafianin, może Elle, a może Oryginal? Nie wiem.

  A więc ALF
  1. Czasu to mieliście dużo bo już ponad 20 lat, od ostatniej obietnicy i podpisania jakiegoś tam nieporozumienia z douglasem to też chyba z 2, czy 3 lata.
  2. Jak chcecie poprawić jakoś powietrza jak zamiast zastosować BAT budujecie jakąś spalarnie rusztową, zwaną przez Terrę, „spalarnią wyjętą z pod prawa”?
  3. Bliżej zabudowań nie dało się tego wybudować?
  4. Różnica nawet jeżeli jest to znikoma i niewyczuwalna, ja tak osobiście uważam. Wszystko zależy od róży wiatrów, a nie od zastosowanej technologi która chyba ma niewiele z BAT?
  5. Za „komuny” jeżeli to ma być miara czasu (inna i bardziej adekwatna to lata), było o niebo lepiej, wtedy Płyty Wiórowe to manufaktura, w porównaniu co mamy dzisiaj.

  ALF prawda jest taka że czuliście się bezkarni i wasza buta zapędziła was w ślepy zaułek. Jak ktoś tam wyżej pisze mam nadzieję że przegracie również w sądzie drugiej instancji, a jak nie to w Strasburgu. I co wtedy powiecie pracownikom że to przez Terrę? Nie jeżeli tak się stanie to zasługa waszej buty i technologii innej od BAT.

  P.S. Odnośnie wszystkiego co powyżej, oświadczam że są to moje osobiste przemyślenia i obserwację, bez certyfikat zaprzyjaźnionego laboratorium. Moje zdanie może się różnić od zdania kogoś innego i również to szanuje, niekoniecznie się z nim zgadzając. Jeżeli się gdzieś pomyliłem proszę o poprawienie mnie, bo jak to mówią człowiek nie jest istotą idealną.

  1. To ja też zadam pytanie dla alfa, dlaczego nie budujecie tego czegoś jakiegoś generatora może ciepłego powietrza może kolejnego smrodu nie wiem, nie znam się np. w Strzelcach tam z tego co mi wiadomo nikt się nie buntuje nikt nie protestuję, po co na siłę nas uszczęśliwicie?

   Drugie pytanie, czy jak już będzie ten generator, a mam nadzieję że nie, to czy hałda zwana tymczasowym magazynem biomasy, a co za tym idzie biomasę można spalać w tym waszym generatorze to ją tam do końca spalicie? Bo jak tak to skandal bo są filmiki na TV Zachód co tam było wywożone i z biomasą to ta hałda ma tyle wspólnego co ten generator z technologią BAT.

   Może tyle bo i tak wiem że nie odpowiecie, chyba że się mylę. Macie chyba z dwie rzeczniczki zagońcie je do pracy, a nie do słodkiego PR i niech odpowiedzą na nurtujące mieszkańców pytania. Proszę, bardzo proszę.

  2. Zastanawiam się po co oni budują ten generator toksycznego powietrza? Przecież niedługo będą musieli go zdemontować i… całe szczęście 🙂

 9. Takich mieszkańców, jak Siedmiu Wspaniałych jest dużo więcej.
  Moja cała rodzina ma już dość trucia, smrodu i chorób. Jak będzie pozew zbiorowy to jesteśmy z Wami. Gratulujemy wygranej !!!

 10. A mnie najbardziej ubawiło stwierdzenie, że pył ze szlifowania nie jest odpadem niebezpiecznym, tylko „produktem ubocznym” produkcji płyt. Idąc tym tokiem myślenia stare opony są produktem ubocznym jazdy samochodem, a w szpitalu skażone wirusem AIDS igły są produktem ubocznym pobierania krwi i operacji. Paranoja

 11. …a ratuszowy specjalista od kurzajek opracowuje następną teorie, skąd w Szczecinku biorą się pyły i toksyczne powietrze. Naukowe wsparcie do teorii otrzyma od specjalistów z zakładu specjalnej troski. Jak zwykle będzie to palenie głupa.

 12. Znaleziono na blogu:
  Przede wszystkim moje wyobrażenie o Szczecinku zostało skorygowane. Nie jest to zapyziałe miasteczko, w którym jest jezioro, „zakład, którego nazwy wypowiadać nie można” i długo, długo nic. Szczecinek, to średniej wielkości miasto, które jest czyste, ma fajną przestrzeń publiczną i chyba dobrego gospodarza, bo na każdym kroku widać, że miasto jest ambitne i chce się rozwijać.
  Na elementy mojego zdziwienia, które naturalnie wynikały z tego, że zaczęłam zestawiać ze sobą to, co my opolanie mamy w Opolu z tym co szczecineczczanie mają w Szczecinku, składały się:
  -kilometry ścieżek rowerowych (oświetlonych!).

  Mam nadzieję, że to widać jak się czyta post: zaczęłam od górującego nad miastem Mordoru. Trzy dni w Szczecinku pokazały mi, że miasto nie kręci się wokół „zakładu, którego nazwy wypowiadać nie można”. Szczecinek to znacznie więcej, choć nie da się ukryć, że Mordor jest największym pracodawcą w mieście i jest również siłą napędową zmian w gminie.

  JEDEN Z KOMENTARZY:
  Super extra złą sławę i anty reklamę zawdzięczamy sekcie o nazwie TERRA , lecz dzięki temu blogowi i miłej pani co pisze o Szczecinku wielki szacun i oby takich osób było więcej. Mamy piękne miasto.

  1. Nie wnikam w którą stronę idą ambicje gospodarza miasta. Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo moje i mojej rodziny a póki co pan który obecnie jest burmistrzem zamiata problem pod dywan a nawet powiem więcej, jego decyzje są zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców. Jeżeli chodzi o oświetlaną ścieżkę rowerową to powiem więcej – ona jest oświetlana całe noce, nawet zimą gdy pies z kulawą nogą tam nie zagląda.Kredyt kredytem pogania A kto zabroni biednemu bogato żyć? Zresztą te kredyty to spłacają już mieszkańcy w podwyżkach cen wody, biletów autobusowych , śmieci itd. Chciałoby się powiedzieć …abyś chciał tu wyć.

 13. Na takim super blogu naszego władcy mogłem się dowiedzieć, że mieszkańcy są cyt.:”jesteście dupkami żołędnymi”. Tak pisze nasz burmistrz, niestety jedni są przez niego hołubieni inni wręcz opluwani. To raczej nie jest osoba godna tego stanowiska 🙁
  Dzisiejszy dzień spędziłem za miastem, a gdy wracałem przywitał mnie widok dymiących na czarno kominów, a że nie leciało na miasto, to można palić ile wlezie, ludzie się nie skarżą, straszne 🙁

 14. Ja też mam piękne ubranko i wszyscy sie nim zachwycają. Cóż z tego kiedy pod nim moje ciało toczy choroba i zamiast ją leczyć chowam pod pięknym ubraniem. A wszystko do czasu ……

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.