KOMUNIKAT PRASOWY SIS TERRA 24.11.2011

Palący problem mieszkańców Szczecinka trwa już od dłuższego czasu. Jego szczególne nasilenie jakie obserwujemy i czujemy w ostatnich latach potwierdzają stacje pomiaru zanieczyszczeń działające na terenie naszego miasta. Władze lokalne, wojewódzkie, centralne i rzesze urzędników pracują dniami i nocami nad zlokalizowaniem źródła toksycznych emisji. Efektem ich mrówczej pracy było stworzenie wielu teorii wskazujących na winowajców. Byli to grillujący mieszkańcy miasta, palący papierosy, palący w piecach pampersami czy też kaloszami, jeżdżący samochodami, itd. Najbardziej śmiałą i oryginalną teorię przedstawił przedstawiciel słynącego z ekologicznych rozwiązań zakładu, de facto wysokie stanowisko, doświadczenie, wiedza i otwarty umysł do czegoś zobowiązuje. Przedstawiciel ten faktycznie musiał się bardzo natrudzić aby lansować teorię, że …… wulkan z Islandii jest winien przekroczeniom pyłu PM10 w Szczecinku.  Zostawmy to bez komentarza. Myśleliśmy, że tej teorii już nikt nie przebije, wydawało się to niemożliwe, byliśmy jednak w błędzie. Pan Jerzy Hardie Douglas – burmistrz Szczecinka w dniu 8-go listopada w swojej ulubionej lokalnej TV, sowicie opłacanej z pieniędzy podatników (proszę nie mylić z nielubianą TV ZACHÓD) przedstawił coś, co prawdopodobnie zmieni bieg historii w Szczecinku i raz na zawsze zlokalizuje źródło emisji rakotwórczego pyłu PM10 i PM2,5. Z ust Pana Burmistrza usłyszeliśmy, że pyły te docierają do nas z okolic..….Kaliningradu. Bezsprzecznie teoria Pana Burmistrza przebiła wszystko to co było podawane wcześniej dosłownie na wylot. W związku z tym, że Pan Burmistrz jest osobą budzącą powszechne zaufanie i posiada wiedzę do której źródeł zwykli śmiertelnicy nie mają dostępu, poczuliśmy się zagrożeni. Dlaczego gdzieś tam w Rosji, ktoś emituje szkodliwy pył,  który my musimy wdychać?!

W związku z faktami przedstawionymi przez Pana Burmistrza, postanowiliśmy mu pomóc w walce o czyste powietrze nad Szczecinkiem.  Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych TERRA, w dniu 18 listopada wystosował pismo do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie z prośbą o wyjaśnienie i odniesienie się do tezy Pana Burmistrza jakoby rakotwórcze pyły PM10 których znaczne przekroczenia odnotowujemy w Szczecinku pochodziły z terenów Kaliningradu. Do listu dołączyliśmy płytę DVD z nagraną wypowiedzią Pana Burmistrza. Podobny list z płytą DVD został wystosowany także do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Komunikat prasowy w tej sprawie zostanie wysłany w dniu dzisiejszym do mediów ogólnopolskich i rosyjskich

Zarząd SIS TERRA

Pismo do Ambasady

Szczecinek 18.11.2011

 

Aleksander Alekseev

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce

ul. Belwederska 49

00-761 Warszawa

Szanowny Panie Ambasadorze,

 

Od dwudziestu lat mieszkańcy Szczecinka (województwo zachodniopomorskie) są narażeni na uciążliwości związane z zanieczyszczeniem powietrza. W ostatnich trzech latach w sposób szczególny wzrosła w Szczecinku obecność rakotwórczego pyłu PM10. Zlokalizowana w Szczecinku (na terenie przedszkola) stacja pomiaru zanieczyszczeń on-line, jednoznacznie wskazuje, że co roku mamy coraz więcej dni z przekroczeniami tego zanieczyszczenia . Zaistniała sytuacja determinuje mieszkańców do walki o zdrowie swoje i najbliższych oraz dochodzenia swoich praw przed sądami. Kilka dni temu , a dokładnie w dniu 8-go listopada Burmistrz Szczecinka – Jerzy Hardie Douglas , w lokalnej TV Gawex ( wypowiedź na dołączonej płycie- od 3 minuty 30 sek.), podał mieszkańcom miasta informację, że pyły obecne w mieście pochodzą z okolic Kaliningradu. Jesteśmy tym faktem bardzo zaniepokojeni i sami nie wiemy co mamy o tym sądzić. Burmistrz Jerzy Hardie Douglas jest osobą budzącą powszechne zaufanie i nie chcielibyśmy ,aby jego wypowiedź negatywnie wpłynęła na stosunek obywateli naszego miasta do Federacji Rosyjskiej. Nie sądzimy jednak, by urzędnik państwowy mógł wygłaszać publicznie tak poważne oskarżenia bez dostępu do poufnych informacji, o których źródle nic nam nie wiadomo. Prosimy o potraktowanie tej sprawy bardzo poważnie, gdyż wzbudziło to w wielu mieszkańcach głęboki niepokój i wyjaśnienie czy podana przez Burmistrza informacja, że z terenu Federacji Rosyjskiej trafia do Szczecinka rakotwórczy pył PM10 jest zgodna z prawdą.

Z poważaniem

Zarząd SIS TERRA

[box type=”download”]PDF – Pismo do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce 24.11.2011[/box]

3 odpowiedzi do “KOMUNIKAT PRASOWY SIS TERRA 24.11.2011”

 1. Świetne posunięcie poważne, a zarazem z dawką humoru, mam nadzieję, że ambasad wyśle notę do polskiego MSZ w celu wyjaśnienia pomawiana Rosji przez burmistrza miasta Szczecinek. Mam też nadzieję że ktoś tu dostanie po dupie. Gratuluje i pozdrawiam.

 2. Burmistrz to głowa miasta.
  Jego wypowiedzi słuchają nie tylko te osoby ,które wiedzą ,że
  potrafi mówić bzdury ,ale także ci ,którzy wierzą mu bezgranicznie.
  Ostatnia jego wypowiedź to tragedia !!!
  TERRA zrobiła właściwy krok .Następnym razem może zastanowi się ,
  zanim coś powie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.