Hałda Kronospanu w TVP Szczecin

Stowarzyszenie Terra, od lat walczące o czyste powietrze w mieście twierdzi, że niebezpieczne odpady pochodzące z nasypu przenoszone są z miejsca na miejsce, trując środowisko. Spółka ripostuje: to nie odpady a biomasa potwierdzona certyfikatem, a do wyrównywania gruntu na terenach leżących obok wykorzystujemy czystą ziemię.

Dlaczego zatem jeśli to „czysta biomasa”, firma Kronospan nie pozwala zbadać jej zawartości w niezależnym, akredytowanym laboratorium?

Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra jest głęboko zaniepokojone znikaniem hałdy odpadów poprodukcyjnych. Naszym zdaniem to to bomba biologiczna, której absolutnie nie można otwierać. Powołujemy się przy tym na decyzje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie z czerwca i października 2009 roku. Kronospan jak zwykle ripostuje w ten sam sposób twierdząc, że odpady to w rzeczywistości biomasa, co ma potwierdzać certyfikat Instytutu Technologii Drewna. Z kolei WIOŚ twierdzi, że bazowanie na danych sprzed 6 lat to poważny błąd.

Szczecinecką hałdą dwukrotnie zajmowała się już prokuratura, za każdym razem umarzając sprawę. Majowe postępowanie wobec terenu przy ulicy Leśnej też nie doszło do skutku. Mimo to nie zamierzamy odpuścić tej bulwersującej sprawy. Mamy również na uwadze nowe okoliczności. Firma do końca 2015 roku sprowadzi do Szczecinka kolejne 30 tys. ton odpadów z Europy.

Domagamy się zbadania hałdy przez niezależne laboratorium. Na to jednak nie godzi się spółka.

Jak myślicie, dlaczego?

Obejrzycie materiał wyemitowany przez TVP Szczecin 27.11.20015 roku. ( początek materiału od 9 min )TVP Szczecin o hałdzie Kronospanu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.