Strona główna Wiadomości SIS Terra Główny Inspektor Ochrony Środowiska mówi „NIE” dla sprowadzania odpadów do Szczecinka!

Główny Inspektor Ochrony Środowiska mówi „NIE” dla sprowadzania odpadów do Szczecinka!

163
1

(04.03) o godzinie 13:30 odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ”Terra”.

Poruszała ona po raz kolejny temat przywożenia na teren zakładu Kronospan w Szczecinku odpadów w postaci drewna poużytkowego.

W konferencji wzięli udział członkowie stowarzyszenia: przewodnicząca Joanna Pawłowicz, członek zarządu Jacek Pawłowicz, biolog Marcin Weksej,  a także były Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Teodor Werbowski.

Przypomnijmy, w październiku 2015 roku poinformowaliśmy, jako jedyni w mieście, o zwożeniu odpadów z Berlina i Norwegii na teren firmy Kronospan.

Wzbudziło to nasze zaniepokojenie, gdyż, po pierwsze, z raportów wynikało, że firma ma już problemy z zagospodarowaniem swoich odpadów, po drugie obawiamy się i obawialiśmy, że część z tych odpadów może trafić do spalarni, a po trzecie, na terenie firmy nie ma instalacji, gdzie można spalać bezpiecznie tego typu odpady – mówiła Joanna Pawłowicz.

Na kolejnych konferencjach w 2015 roku wspominaliśmy o kolejnych ośmiu zaplanowanych transportach drewna poużytkowego z Norwegii, Danii i z Niemiec, które miały „wjechać” na teren zakładu Kronospan w 2016 roku.

W styczniu br. decyzją negatywną Głównego Inspektora Ochrony Środowiska kolejne odpady z Europy Zachodniej teren Szczecinka i zakładu Kronospan nie wjadą. Stosowny dokument został podpisany przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w dniu 21 stycznia 2016 roku.

W dalszej części konferencji prasowej wyraziliśmy także swoje rozczarowanie prowadzeniem polityki informacyjnej, zarówno przez Urząd Miasta w Szczecinku, jak i sam zakład Kronospan. Naszym zdaniem mieszkańcy powinni być na bieżąco informowani o tym, co dzieje się na terenie firmy Kronospan, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie i życie.

Na koniec konferencji przypomniano „numer alarmowy”, na który mieszkańcy, gdy tylko poczują nieprzyjemny zapach lub inne uciążliwości związane z firmą Kronospan, mogą zadzwonić. Dzięki temu, że dzwonicie, kontrole w firmie odbywają się częściej.

Numer alarmowy jest czynny 24 godzinyna dobę, 7 dni w tygodniu:             91 430 33 42.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.