Główny Inspektor Ochrony Środowiska mówi „NIE” dla sprowadzania odpadów do Szczecinka!

(04.03) o godzinie 13:30 odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ”Terra”.

Poruszała ona po raz kolejny temat przywożenia na teren zakładu Kronospan w Szczecinku odpadów w postaci drewna poużytkowego.

W konferencji wzięli udział członkowie stowarzyszenia: przewodnicząca Joanna Pawłowicz, członek zarządu Jacek Pawłowicz, biolog Marcin Weksej,  a także były Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Teodor Werbowski.

Przypomnijmy, w październiku 2015 roku poinformowaliśmy, jako jedyni w mieście, o zwożeniu odpadów z Berlina i Norwegii na teren firmy Kronospan.

Wzbudziło to nasze zaniepokojenie, gdyż, po pierwsze, z raportów wynikało, że firma ma już problemy z zagospodarowaniem swoich odpadów, po drugie obawiamy się i obawialiśmy, że część z tych odpadów może trafić do spalarni, a po trzecie, na terenie firmy nie ma instalacji, gdzie można spalać bezpiecznie tego typu odpady – mówiła Joanna Pawłowicz.

Na kolejnych konferencjach w 2015 roku wspominaliśmy o kolejnych ośmiu zaplanowanych transportach drewna poużytkowego z Norwegii, Danii i z Niemiec, które miały „wjechać” na teren zakładu Kronospan w 2016 roku.

W styczniu br. decyzją negatywną Głównego Inspektora Ochrony Środowiska kolejne odpady z Europy Zachodniej teren Szczecinka i zakładu Kronospan nie wjadą. Stosowny dokument został podpisany przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w dniu 21 stycznia 2016 roku.

W dalszej części konferencji prasowej wyraziliśmy także swoje rozczarowanie prowadzeniem polityki informacyjnej, zarówno przez Urząd Miasta w Szczecinku, jak i sam zakład Kronospan. Naszym zdaniem mieszkańcy powinni być na bieżąco informowani o tym, co dzieje się na terenie firmy Kronospan, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie i życie.

Na koniec konferencji przypomniano „numer alarmowy”, na który mieszkańcy, gdy tylko poczują nieprzyjemny zapach lub inne uciążliwości związane z firmą Kronospan, mogą zadzwonić. Dzięki temu, że dzwonicie, kontrole w firmie odbywają się częściej.

Numer alarmowy jest czynny 24 godzinyna dobę, 7 dni w tygodniu:             91 430 33 42.

Jedna odpowiedź do “Główny Inspektor Ochrony Środowiska mówi „NIE” dla sprowadzania odpadów do Szczecinka!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.