Drugie „Porozumienie”

Porozumienie Burmistrza Szczecinka z firmą Kronospan podpisane po raz drugi!!! Stało się to w momencie, kiedy trwają konsultacje społeczne dla inwestycji, o którą zabiega Kronospan, zwaną gorącym generatorem powietrza. W tej instalacji planuje się spalać na godzinę 19,5 ton!!! „biomasy” zawierającej między innymi kleje!!! ze szlifowania płyt wiórowych. Tym posunięciem burmistrz dał wszystkim do zrozumienia jaką decyzję podejmie, zupełnie bagatelizując i pomijając głos mieszkańców.

 Burmistrz Szczecinka , czy rzecznik firmy ?

Dlaczego Pan Burmistrz ponownie podpisuje prywatne porozumienie z firmą Kronospan? Dlaczego nie konsultuje tego z Radą Miasta ewentualnie ludźmi, którzy są ekspertami i mogą ocenić pomysły inwestycyjne firmy? Budzi to ogromny niepokój, gdyż tak działając traci niezależność i obiektywizmy w podejmowaniu decyzji dla inwestycji, o którą obecnie zabiega firma. Tak naprawdę to cała batalia toczy się o to, czy odpady z płyt wiórowych są biomasą i mogą być spalane w technologii rusztowej, tak jak ma to miejsce na terenie firmy. Jest zupełnie niezrozumiałe, dlaczego burmistrz nie bierze pod uwagę opinii Ministra Środowiska , który jasno wypowiedział się w kwestii odpadów z płyt wiórowych właśnie dla firmy Kronospan , twierdząc, że nie są biomasą i w przypadku ich spalania zastosowanie mają przepisy dotyczące termicznego przekształcania odpadów. Obecnie właśnie te odpady są spalane w zwykłych kotłach na biomasę, gdzie produkty ich spalania mogą być zagrożeniem dla ludzi i środowiska. Dlaczego burmistrz bezkrytycznie przyjmuje interpretację firmy, że pyły ze szlifowania płyt wiórowych są biomasą. Jak działa porozumienie Pana Burmistrza, o to najlepiej zapytać mieszkańców Szczecinka. Czy zniknęły uciążliwości odorowe, czy nadal nasze samochody, parapety pokrywa pył drzewny? Sadzę, że jeśli byłoby to odczuwalne, jak przekonywał na konferencji burmistrz to nie zebralibyśmy w ciągu trzech dni ponad 2 tys. podpisów. Odnośnie hałdy to chcielibyśmy wiedzieć , co się z nią dzieje, gdyż docierają do nas sprzeczne informacje, z jednej strony zapewnia się , że jest wywożona, z drugiej Pan Aleksandrowicz mówi, że grubsze frakcje są spalane. Jeśli przyjąć , że to co wydobywa się z hałdy nie jest biomasą, to włosy dęba stają , że spalana jest na terenie naszego miasta. Przegląd ekologiczny zrobiony na zlecenie firmy, potwierdził tylko, to co powtarzane jest mieszkańcom od 20 lat, to nie my zanieczyszczamy powietrze. Ten dokument stracił swoją wartość w momencie, kiedy ostatnio Minister Środowiska unieważnił pozwolenia emisyjne dla firmy Kronospan, gdyż wszystkie wyniki pomiarów w przeglądzie ekologicznym odnoszone były do pozwoleń, które widać były wydane niezgodnie z prawem. W tym samy czasie wykonana została ekspertyza przez zespół naukowców z Zakładu Toksykologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na terenie firmy, która pokazuje zupełnie inną rzeczywistość.

Najwięcej emocji budzi ostatnia inwestycja, o którą zabiega firma tzw. generator gorącego powietrza, zapewnia się mieszkańców, że to super nowoczesna technologia podobnie jak trzy lata temu zapewniano, że powstanie nowoczesna elektrociepłownia na biomasę. Co się okazało to pamiętamy, a 10 tys. zebranych podpisów pod protestem powstrzymało jej budowę. Nie bagatelizujmy problemu obecnej inwestycji, z dokumentów wynika , że chce się tam spalać pył drzewny pochodzący ze szlifowania płyt wiórowych, który w tej technologii nie może być spalany. Najbardziej jednak niepokoi nas fakt, że do dnia dzisiejszego burmistrz odmawia Stowarzyszeniu dostępu do pełnej dokumentacji złożonej przez Kronospan w Ratuszu, widać jest coś do ukrycia.

[nggallery id=34]

5 odpowiedzi do “Drugie „Porozumienie””

 1. Czy to nie pachnie korupcją? Jak długo jeszcze mieszkańcy Szczecinka będą tak traktowani. burmistrz który jest onkologiem powinien wiedzieć że swoimi decyzjami stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

 2. „Modernizacja przyniesie konkretny, korzystny wpływ na środowisko:
  • 41 ton mniej pyłu emitowanego do powietrza atmosferycznego,
  • zmniejszone wtórne pylenie,
  • zmniejszenie emisji dwutlenku siarki,
  • zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, pochodzącego z paliw kopalnych,
  • mniejszy ruch aut, transportujących biomasę przez uprawnionych odbiorców poza teren zakładów.”

  Taka rzeczowa informacja ukazała się w mediach.
  Czyżby PROPAGANDA SUKCESU wróciła.
  Pisząc „mniej” warto wskazać punkt odniesienia,być może te proekologiczne inwestycje są bardziej proekologiczne niż w Zimbabwe i będzie o 41 ton mniej pyłu niż w tamtejszej hucie???
  Czuję się jakby ktoś usiłował NASRAĆ mi w salonie twierdząc,że to będzie mniej smierdziało niż odchody słonia.

 3. Jako prezes Krajowego Centrum Innowacji Chłodnictwa I Klimatyzacji nie obwiniałbym Pana Burmistrza.Myślę,że jest on po prostu wprowadzany w błąd.Może któryś z Prezesów podległych Miastu podmiotów poinformował Pana Burmistrza,że w nowym generatorze spalane będą pyłki kwiatów?.
  Krajowe Centrum Innowacji Chłodnictwa I Klimatyzacji otrzymało w bieżącym miesiącu pismo ,w którym Prezes Zarządu AQUA-TUR Szczecinek informuje Pana Burmistrza ,że „Czynnikiem roboczym pomp ciepła jest roztwór wodny glikolu etylenowego,który nie jest substancją zubożającą warstwę ozonową ”
  To,że ten roztwór jest ogrzewany poprzez agregat chłodniczy dużej mocy z dużą ilością niebezpiecznego czynnika chłodniczego nie zostało przekazane w informacji,sądzę,że po prostu z nieświadomości.
  Analogicznie może być w przypadku urządzeń projektowanych w Kronno.

 4. Wyrażam swoje poparcie dla działań mających na celu ochronę środowiska poprzez zmiejszenie emisji pyłów PM10, co pozytywnie wpłynie na rozwój mojego miasta Szczecinek .Popieram dążenie przedsiębiorstwa Kronospan do przeprowadzenia modernizacji istniejącego systemu ogrzewania suszarni MDF 1 i MDF 2 zakładu Kronospan Szczecinek Sp.zo.o poprzez budowę nowoczesnego generatora gorącego powietrza wraz z wymiennikiem i elektrofiltrem GGPWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.