Debata na temat spalarni zwanej generator gorącego powietrza 31.01.2013

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych TERRA zorganizowało 31 stycznia 2013 roku debatę na temat planowanej budowy spalarni zwanej generatorem gorącego powietrza.  Zaproszony gość  Pan inż. Władysław Reichelt były pracownik Politechniki Poznańskiej ,  w swoim wystąpieniu odniósł się do planowanej inwestycji firmy Kronospan oraz przedstawił nowoczesne technologie termicznej utylizacji odpadów. Prezes SIS TERRA dr Joanna Pawłowicz wyjaśniła dlaczego pyły ze szlifowania płyt drewnopochodnych nie jest biomasą i nie mogą być spalany w technologii rusztowej. Natomiast, czym jest spalarnia i jakie niebezpieczeństwo stwarza obecnie proponowana konstrukcja kotła przez firmę , wyjaśnił Pan mgr inż. Teodor Werbowski  były inspektor WIOŚ w Gliwicach z wykształcenia energetyk. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele firmy Kronospan, burmistrz, starosta szczecinecki , marszałek województwa oraz lokalne media. Na debacie pojawiła się tylko Pani rzecznik starostwa powiatowego Edyta Wieleba-Matyśniak. Pozostałe zaproszone osoby najwyraźniej unikają  merytorycznej dyskusji z przedstawicielami Stowarzyszenia. Szkoda, bo planowana inwestycja budzi niepokój i wątpliwości wśród mieszkańców i była okazja aby wyjaśnić  sporne kwestie. Zabrakło odwagi i argumentów aby przyjść na spotkanie i porozmawiać na drażliwy temat.  Najwyraźniej uważają, że płatną propagandą  i wyciszaniem problemu  w niektórych  mediach lokalnych  uda  się załatwić sprawę. Akcja zbierania podpisów pod pismem do burmistrza trwa nadal. Obecnie pod protestem przeciw spalarni podpisało się 5007 osób.

Mieszkańcom Szczecinka funduje się spalarnię odpadów  wyjęta spod prawa !!!!  w celu zmniejszenia kosztów budowy i eksploatacji inwestycji. Bez monitoringu ciągłego na emitorach, tak abyśmy nie mieli kontroli nad tym jakiego rodzaju zanieczyszczenia i w jakiej ilości trafiają do  powietrza, bez urządzeń neutralizujących zanieczyszczenia gazowe, bez nadzoru i kontroli!!!

Nie jesteśmy przeciw  powstawaniu nowych  miejsc pracy, ale  przeciw inwestycjom, które są niezgodne z prawem i mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców Szczecinka. Dla tej inwestycji planuje się 6 miejsc pracy, natomiast skazanych na uciążliwości wynikające z zanieczyszczonego powietrza będzie około 40 tys. mieszkańców.

Dlaczego jesteśmy na NIE dla instalacji zwanej Generatorem Gorącego Powietrza

 • Pył drewnopochodny, który planuje się spalać nie jest biomasą i nie może być spalany w technologii proponowanej przez firmę !!!
 • Nie będą neutralizowane zanieczyszczenia gazowe, które mogą być zagrożeniem dla ludzi i środowiska np. formaldehyd, tlenki azotu, dioksyny, furany , WWA itp.
 • Elektrofiltr będzie zatrzymywał tylko zanieczyszczenia pyłowe i służył tylko do celów technologicznych, gdyż firma zastępując gaz „biomasą” spowoduje, że gorące powietrze wtłaczane do suszarni będzie zapylone pyłem pochodzącym ze spalania „biomasy”
 • Zgodnie z przedłożoną dokumentacją przez inwestora o 100% zwiększy się ilość spalanej „biomasy” !!!! Konsekwencją czego może być większe zanieczyszczenie powietrza gazowymi produktami spalania, które nie będą neutralizowane
 •  Na godzinę planuje się spalać około 20 ton „biomasy”, rocznie około 165 tys. ton, skąd takie ilości pozyska firma, gdyż obecnie nie wytwarza takiej ilości odpadów. Być może planuje się spalać odpady z innych pokrewnych zakładów !!!!!
 • Inwestor twierdzi, że zmniejszy się ilość pyłu o około 40 ton, kto to zweryfikuje bez monitoringu ciągłego na emitorach !!!!

 [nggallery id=35]

Filmik z debaty

[youtube BftTZGA4w_4]

5 odpowiedzi do “Debata na temat spalarni zwanej generator gorącego powietrza 31.01.2013”

 1. Nie przyszli , bo nie mieli nic do powiedzenia. Może trzeba było zrobić w hotelu u Zielińskiego , zacząć od obiadu , nic nie mówić i nie pytać. Jeszcze zgodzić się na kolejne kominy w Krono to pewnie wszystkie media by trąbiły z Głupeksem i Temacikiem na czele bo to teraz tuba pana z ratusza i firmy. Nieobecni są na przegranej!!!!!!!

 2. wiewióry donoszą, że burmistrz pojechał na narty. Widać w sytuacjach krytycznych (iść, czy nie na debatę TERRY)naśladuje naszego donalda i jedzie na narty.

 3. Sztab naukowców z Instytutu Drewna w Poznaniu wystraszył się Terry i nie przyszli opowiadać co to jest biomasa. Czuje w powietrzu Nobla dla jednego z tych Panów, który dokonał odkrycia naukowego mówiąc ,że odpady z klejem to biomasa !!!! A może by tak zabrał je do Poznania , skoro to taka rewelacja i tam otworzył spalarnie na odpady z firmy.

 4. Pięknie, a w TV niedorzeczniczka wulkanu mówiła że Terra nie chce się z nimi spotkać mimo usilnych starań z ich strony. Czy pani niedorzeczniczka mijała się z prawdą, czy perfidnie kłamała? Szkoda że wulkan i władze miasta się nie zjawiły na rzeczową dyskusję, ale rozumiem ich strach nie mają argumentów.
  P.S. Co do nazwy spalarni, Teściową też można nazywać Mamusia.

 5. Ta firma to jedno wielkie kłamstwo! Tylko żeby oszukać, ominąć prawo, typowe działania korporacji. Dzikę Terra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.