A Świstak zawija sreberka

Firma Grupy Krono – Kronotex Sp. z o.o. z Mielca złożyła do Urzędu Miasta wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przez nią przedsięwzięcia . Chodzi o 2 hale produkcyjno-magazynowe i kotłownie na biomasę o mocy 500 kW, w której planowane jest spalanie odpadów powstających podczas cięcia płyt drewnopochodnych. Płyty te , oprócz surowca drzewnego posiadają w swoim składzie także kleje ok. 8-12% oraz inne dodatki jak emulsja utwardzacz i wówczas nie są biomasą i ze względów bezpieczeństwa nie może być spalane w kotłach na biomasę. W szczecineckim Ratuszu trzy lata temu w obecności burmistrza i innych urzędników swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił Pan prof. Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej twierdząc, że odpady, w których są nawet minimalne ilości klejów nie są biomasą i nie można je spalać w instalacjach nie spełniających standardów dla tego typu odpadów.

[box type=”info”]Informacje z tego spotkania są dostępne, tutaj.[/box]

We wniosku złożonym do burmistrza Kronotex podpierał się dziwną definicją biomasy zawartą w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 października 2008 roku, bo dotyczyła ona monitorowania wielkości emisji substancji i handlu uprawnieniami do emisji . Właściwą definicję biomasy w tym przypadku zawiera rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 roku. Posługując się tą definicją jednoznacznie stwierdzamy, że pyły drzewne zawierające kleje nie są biomasą. Potwierdziło to również Ministerstwo Środowiska w piśmie do stowarzyszenia Terra z października 2011 roku, w którym jednoznacznie odrzuca absurdalną koncepcję, że odpady z płyt drewnopochodnych są biomasą. Bardzo to dziwne i zastanawiające że RDOŚ , sanepid zaliczyły pyły z tych płyt jako biomasę i opiniowały pozytywnie wniosek. Ostatecznie burmistrz 12 października 2012r. wydał decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Ponadto stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wiązało by się to również z konsultacjami społecznymi i tym że stowarzyszenie TERRA mogłoby być również stroną w tej sprawie. Jednak tak się nie stało , ktoś widocznie się bardzo bał i koniecznie chciał zakneblować usta mieszkańcom i uprawomocnić decyzje wydaną z rażącym naruszeniem prawa. W związku z odebraniem nam prawa do odwołania się jako Stowarzyszenie wysłaliśmy wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie o wszczęcie z urzędu stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Miasta Szczecinek z 12 października 2012 roku. Złożyliśmy w tej sprawie również doniesienie do Prokuratury w związku z rażącym naruszeniem prawa.

Przedsięwzięcie, o którym mówimy przez niektórych zostało okrzyknięte fabryką mebli na docelowo 250 miejsc pracy. Jak zwykle okazało się to taką samą prawdą jak obecne w Szczecinku pyły z Kaliningradu, czy też z wulkanu Islandzkiego. W dokumentach dotyczących inwestycji, sama firma Kronotex stwierdza –„Przewidywane docelowe zatrudnienie – 30 pracowników. Nie mamy nic przeciwko nowym miejscom pracy, ale jest jeden warunek, aby funkcjonowanie tych przedsięwzięć było zgodne z prawem a przede wszystkim nie zagrażało życiu i zdrowiu mieszkańców. Jak decyzja burmistrza ma się do rzeczywistej sytuacji w Szczecinku. Mamy dwa programy ochrony powietrza w związku z przekroczeniami pyłu PM10, benzo(a)pirenu i gdyby w Polsce były normy tak jak w Europie Zachodniej na formaldehyd to byłby już trzeci. W obecnej sytuacji nie powinno dokładać się kolejnej porcji zanieczyszczeń do powietrza. Konsekwencją wydana decyzji przez burmistrza jest właśnie to , że firma otrzyma kolejną decyzję emisyjną. Dzieje się to w momencie, kiedy minister środowiska zmuszony został przez Komisję Petycji PE rozpocząć postępowanie administracyjne unieważniające wszystkie dotychczasowe decyzje emisyjne dla Krono. Jeżeli ktoś z mieszkańców paliłby w swoim piecu odpadami z płyt drewnopochodnych to straż miejska wlepiłaby mu mandat i przy powtarzającej się sytuacji wylądowałby w sądzie i prawidłowo bo zdrowie mamy tylko jedno. W przypadku przedsięwzięcia firmy Kronotex burmistrz realizuje jeden z punktów sławnego porozumienia dwóch dżentelmenów, w którym zobowiązał się nie utrudniać rozwoju Kronospanu i popiera dążenie Kronospanu do wybudowania źródeł energetycznych na” biomasę”. Co tam będzie spalane najwyraźniej burmistrza nie interesuje.

Konferencja SIS Terra – relacja TV Zachód.

 Relacja TV Gawex

Informacje Temat

Informacje iSzczecinek

Jedna odpowiedź do “A Świstak zawija sreberka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.