Jaki prezent na święta zrobi mieszkańcom Burmistrz Szczecinka?

Prezydent Miasta Mielca podpisał porozumienie z firmą Kronospan Mielec Sp. z o. o., na mocy którego poziom emisji zanieczyszczeń z zakładu zredukowany będzie ośmiokrotnie. W Szczecinku zostały podpisane już cztery porozumienia burmistrza z zakładem Kronospan. Do dzisiaj wszelkie działań na rzecz poprawy powietrza w mieście spełzły na niczym.

Od dwóch dekad kwestia czystości powietrza jest jednym z głównych problemów Mielca, z którym zmagają się jego mieszkańcy. Przez lata niewiele w tej materii się jednak zmieniało – aż do teraz. Mimo, że zapisy ustawowe nie dają Prezydentowi w kwestiach ekologicznych narzędzi do sprawowania kontroli nad firmami (zgodnie z ustawą należy to do kompetencji Marszałków Województw oraz Starostów Powiatów) to jednak z inicjatywy Prezydenta Daniela Kozdęby udało się wypracować porozumienie z firmą Kronospan.

                                                 Kliknij tutaj – porozumienie z Mileca 15.12.2015

 

 

–Zakończyliśmy wielomiesięczne rozmowy z firmą Kronospan Mielec. Po długich negocjacjach  doprowadziliśmy do podpisania porozumienia, które pozwoli znacznie  poprawić jakość powietrza w mieście – wyjaśnia Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba.

Wypracowane porozumienie to szereg zapisów, w których Kronospan zobowiązuje się m.in. do:

  • ośmiokrotnego zmniejszenia dopuszczalnej emisji pyłów z suszarni (według analiz porównawczych),
  • instalacji dwóch specjalistycznych elektrofiltrów powietrza,
  • poddania się niezapowiedzianym kontrolom przez podmioty wyłonione przez Urząd Miejski w Mielcu do czasu modernizacji systemu,
  • uiszczania dobrowolnych opłat na rzecz wskazanych organizacji pożytku publicznego w przypadku przekroczenia norm emisji zanieczyszczeń,
  • redukcji rozwiewania trocin składowanych na placach zakładu,
  • podjęcia działań ograniczających emisje hałasu.

 

Jak mówi Daniel Walas, dyrektor zakładu – Kronospan podejmuje działania, mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na otoczenie. Podpisane porozumienie, dotyczące modernizacji zakładu w aspekcie ochrony środowiska jest tego wyrazem.

– To dobry krok i zarazem jednoznaczny sygnał, że firma chce być odpowiedzialna społecznie. Warunki porozumienia udało nam się osiągnąć dzięki bardzo intensywnej pracy całego zespołu. Rozmowy były bardzo trudne i wymagały woli znalezienia rozwiązania z obu stron – podsumowuje Prezydent Daniel Kozdęba.

W Szczecinku zostały podpisane już cztery porozumienia burmistrza z zakładem Kronospan.

  1. W 2005 roku, na mocy którego zakład miał sfinansować tablicę elektroniczną w centrum miasta. Miała on przedstawiać poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Oczywiście stoi do dziś !!!
  2. 25.10.2010 – znane jako „porozumienie pana Douglasa”. Mówiło się w nim m.in. o podniesieniu wysokości emitorów i odprowadzenie deszczówki do jeziora Wielimie – kliknij tutaj – porozumienie drugie.
  3. Nowoczesna elektrociepłownia na biomasę. Jedynie protest mieszkańców i zebranie 10 tys. podpisów powstrzymał jej budowę.
  4.  Powstanie tzw. generatora gorącego powietrza.  W tej instalacji spala się każdego dnia około 19,5 ton na godzinę!!! tzw. „biomasy” zawierającej między innymi kleje ze szlifowania płyt wiórowych – kliknij tutaj – trzecie porozumienie.

 

Do dzisiaj wszelkie działań na rzecz poprawy powietrza w Szczecinku spełzły na niczym. Urząd Miasta i burmistrz udają, że coś robią dla poprawienia jakości życia w mieście. Firma dostosowuje instalacje … w sobie tylko znany sposób. Między innymi zaczynając sprowadzać odpady z Europy, kiedy nie radzi sobie z własnymi…

Życzymy mieszkańcom Mielca, aby ich Prezydent zawsze szanował swoich obywateli. I oby nie zabrakło mu determinacji w dążeniu do poprawy życia mieszkańców, którzy oddali na niego swój głos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.