(Aktualizacja, ogłoszenie wyroku odwołane na inny termin) 24.04.2013 Ogłoszenie wyroku

Aktualizacja 23.04.2013

Z UWAGI NA CHOROBĘ SĘDZIEGO, JUTRZEJSZE OGŁOSZENIE WYROKU W SPRAWIE SIEDMIU MIESZKAŃCÓW PRZECIWKO KRONO ZOSTAŁO ODWOŁANE !!!

O następnym terminie powiadomimy Państwa w najbliższym czasie.

UWAGA, OGŁOSZENIE WYROKU W SPRAWIE MIESZKAŃCY KONTRA KRONOSPAN.

W dniu 24 kwietnia (środa) o godz. 14 00 w Sądzie Rejonowym w Szczecinku mieszczącym się przy ul Jasnej 3, będzie ogłoszony wyrok w sprawie wytoczonej przez siedmiu mieszkańców Szczecinka przeciwko firmie Kronospan. Mieszkańcy domagają się zaniechania emisji uciążliwych odorów, szkodliwych pyłów i innych substancji z instalacji Kronospanu, które powodują ograniczenia w swobodzie korzystania z nieruchomości powodów. Na rozprawie w lutym 2013 była przedstawiona opinia biegłych, którą na zlecenie Sądu sporządził zespół naukowców Zakładu Toksykologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przedłożona Sądowi opinia jednoznacznie potwierdzała, że na nieruchomości powodów położonych przy ulicy Piłsudskiego, Poznańskiej i Warszawskiej przedostają się pyły pochodzące z Kronospanu. Opinia zawierała między innymi informację, że biegli prowadzący badania wyraźnie wyczuli typowy „zapach Kronospanu”. Odory te były na tyle intensywne, że u osób wykonujących badania po kilkunastu minutach wywołały irytację i chęć natychmiastowego opuszczenia terenu. Opinia ta potwierdzała w zasadzie to co w Szczecinku od lat wiedzą wszyscy, a w szczególności dzieci z przedszkoli i szkół mieszczących się w pobliżu firmy.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego na początku 2011 r wydał firmie pozwolenia na większe emisje zanieczyszczeń do powietrza .Zrobił to mimo przekroczeń norm dla powietrza w Szczecinku, dla benzo(a)pirenu, pyłu PM10 i przekroczonej wartości dopuszczalnej dla formaldehydu. Według tych decyzji rocznie do szczecineckiego firma może emitować:

– amoniak – 913 ton!!!

– formaldehyd – 227 ton!!!

– pył ogółem – 1241 ton !!!

– dwutlenek azotu – 1557 ton !!!

W związku z kontrowersyjnymi decyzjami Marszałka w czerwcu 2011 roku mieszkańcy Szczecinka w proteście przeprowadzili blokadę drogi krajowej nr. 11, w sierpniu odbyła się manifestacja mieszkańców przed urzędem Marszałkowskim w Szczecinie a w grudniu 2011r. przed Parlamentem Europejskim w Brukseli.

Minister Środowiska decyzją z 19 listopada 2012 r., znak:DOPoad-280-2/39204/12/DS. unieważnił pozwolenia emisyjne dla Kronospan Szczecinek Sp.zo.o. Firma odwołała się , jednak Minister decyzją z04.02.2013 r. znak: DOPoad-280-5/664/13/AW, utrzymał w mocy swoją decyzję. Firma odwołała się do Sądu Administracyjnego.

5 odpowiedzi do “(Aktualizacja, ogłoszenie wyroku odwołane na inny termin) 24.04.2013 Ogłoszenie wyroku”

 1. Trzymam kciuki za wygraną 7 mieszkańców i oczywista oczywistość za sprawiedliwość której domagają się mieszkańcy Szczecinka

 2. Jakoś nos mi podpowiada, że odłożenie jedynie samego ogłoszenia wyroku do 24.04 jest wysoce korupcjogenne?

 3. Szkoda! Miałem nadzieję że szybki przełom w sprawie i radosną wiadomość o racji 7 mieszkańców Szczecinka, którym życzę wygranej i trzymam kciuki.
  P.S. Oby nie było jak podczas seansu na filmie „Układ zamknięty” cytat FB Samuel Pereira:

  Byłem wczoraj w końcu na „Układzie zamkniętym”. Chciałbym się podzielić krótko wrażeniami.

  Najmocniejszym momentem w całym filmie były słowa naczelnika Urzędu Skarbowego „Żyjemy w państwie prawa” po których rozległ się gromki śmiech wszystkich w kinie.

  Jeśli chodzi o warsztat, muzykę, grę aktorską, to oprócz Janusza Gajosa i Marka Probosza jest naprawdę marnie. Jedno jednak jest pewne: ten film ryje banię leminga. Historia jest mocna, fabuła wciąga i mimo podkreślenia na początku filmu że to są wydarzenia z 2003 r. to zamiast przywalić czerwonym, Bugajewski kopnął w obecny system polityczno-medialny (rola manipulującej telewizji w całej sprawie została wyraźnie podkreślona).

  Na ile było to mocne kopnięcie? Nie wiem. Bugajewski by nie mieć problemów w jednym z wywiadów prasowych przywalił w PiS, a nawet pozwolił sobie na zabawną wpadkę. Na początku filmu pojawia się tekst „CBA nas sprawdza”, mimo że w 2003 roku CBA nie istniało jeszcze 🙂 Do tego trudno nie widzieć podobieństwa młodego, zawziętego prokuratora do Zbigniewa Ziobry. Tutaj podejrzewałbym o to Janusza Kaczmarka, jednego ze sponsorów filmu, który szczerze Ziobry „nie darzy sympatią” 🙂

  Konkluzja: Film nie wywołał we mnie histerii, którą zaobserwowałem na niektórych portalach prawicowych, ale też zostawił z przekonaniem, że psychologicznie może część obojętnych obywateli – poruszyć (wstrząsnąć?). Niektórych może nawet tak samo jak niegdyś „Człowiek z marmuru”. W ogóle sam powrót do pierwszego obiegu tego zakazanego słowa „układ” powinno dać nam do myślenia.

  Jeszcze jedno słowo o Januszu Gajosie. Nie wiem jakie on ma poglądy, w krótkiej rozmowie po jego roli w „Układzie”, próbował mnie przekonać, że to tylko jeden z wycinków życia i nie widzi potrzeba wzywania do zmian w Polsce, ale… Jego rola w „Norymberdze” Teatru Telewizji była świetna i moim zdaniem wymagała minimum odwagi. „Norymberga” do dziś siedzi mi w głowie i mogę spokojnie powiedzieć, że poważnie podważa panującą w Polsce ideologię antylustracyjną. Dlatego też oprócz uznania dla gry aktorskiej Gajosa, mam w sobie również do niego pewien szacunek.
  A „Układ” jak ktoś jeszcze nie obejrzał – polecam!

 4. Mam nadzieję, że faktycznie chodzi o chorobę sędziego a nie naciski na niego. Obawiam się, że w rachubę może wchodzić to drugie . Partia Obłudy dba o własne interesy , ale wszystko do czasu. Trzymam kciuki, aby sędzia wydał wyrok zgodny z własnym sumieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.